Dudak Ve Damak Yarıklığına Bağlı Konuşma Bozuklukları

0
274

Dudak Ve Damak Yarıklığına Bağlı Konuşma Bozuklukları

Dudak Ve Damak Yarıklığı Nedir?

dudak damak yarigi .fw  - Dudak Ve Damak Yarıklığına Bağlı Konuşma Bozuklukları

 Yarık dudak ve damak deformitesi olarak bilinen bu durum bebeğin anne karnındaki 8-12. haftalarda görülebilecek bir gelişim bozukluğudur.

Bu duruma maruz kalarak dünyaya gelen bebeklerde ortaya çıkan en büyük problem beslenme zorluğu nedeniyle gelişimlerinin yavaş olması ve solunum yollarında enfeksiyon yaşanmasıdır. Sık görülen bu hastalığın düzenli çalışmalarla tamamen tedavi edilmesi mümkündür.

Dudak Ve Damak Yarıklığının Nedeni Nedir?

Yarık dudak ve damak oluşumu genetik veya çevresel faktörlerden ortaya çıkmaktadır. Örneğin, bir annenin hamileliğinin ilk 3 ayında geçireceği bir hastalık yarık oluşumuna neden olabilir. Aynı zamanda vitamin eksikliği veya sigara içmek de bunlara bir nedendir. Aile bireylerinde damak yarığının olması çocuklarında da olma ihtimalini yükseltir. Buda genetik bir nedenidir.

Dudak Ve Damak Yarıklığına Bağlı Konuşma Bozuklukları Nasıl Çözülür - Dudak Ve Damak Yarıklığına Bağlı Konuşma Bozuklukları

Dudak Ve Damak Yarıklığının Görülme Sıklığı;

Damak yarığı %35

Dudak yarığı %20

Her ikisi de %45

Bir genel kültür bilgisi olarak;

Seconder damak yarıklarının kız çocuklarında 2 kat daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir.

Aynı zamanda dudak ve damak yaptıklarına bağlı konuşma bozukluklarının da ortaya çıktığı tespit edilmiştir.

Dudak Ve Damak Yarıklığı Bazı Dişsel Bozukluklara Neden Olmaktadır;

✓Ön keser dişlerde çapraz kapanış görülmesi

✓Dişlerde şekil bozuklukları görülmesi (mine hipoplazisi, mikrodonti, füzyon, v.s)

✓Üst yan keser dişler ve azı dişlerde eksiklik görülmesi

✓Yarık olan bölgeye yakın dişlerde alveol kemik yetersizliği görülmesi nedeniyle dişlerde erken kayıp olması gibi nedenlerle hastalarda konuşma bozuklukları ve konuşmada zorlanmalar meydana gelmektedir.

Konuşma İle İlgili Bozukluklar Nelerdir?

Bebeğin konuşmaya yarayan yumuşak damaktaki kaslarının yanlış yerde ve kısa olmasından dolayı bebek bazı sesleri çıkarırken zorlanmaktadır. Bu duruma ilerde diş gelişimini de olumsuz yönde etkilemektedir. Oysaki dişler bazı sesleri çıkarabilmek için gereklidir.

İşte bu nedenler doğrultusunda konuşma kaslarının oluşumunda sıkıntı ve diş bozukluklarının meydana gelmesi çocuğun düzgün ve anlaşılır konuşmasını büyük ölçüde engeller.

Buda çocuğun çevreyle ilişkilerini, sosyalliğini, insanlarla iletişimini, öğrenme yetilerini ve psikolojisini olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu sıkıntılı durumu engellemek için zamanında uygulanan tedavi ve ameliyat yöntemleri çocuğun iyileşmesini sağlayacak ve büyüdüğü zaman toplum içerisinde sıkıntı yaşamamasına, normal bir birey gibi iletişim kurup hayatında başarılı olabilmesi yolunda olanak sağlayacaktır. Bunun için de tedavi yönteminin doğru zamanda ve erken yapılması oldukça büyük önem taşımaktadır.

Yarık Dudak Tedavisi

Tedavi bebek 3 aylıkken yapılır. Burun deformitesi de bulunduğu için bu ameliyatta burun estetiği ve düzeltilmesi de yapılır. Burun ve dudak bir arada onarıldığı için bu işleme “Primer Dudak – Burun Onarımı “denir.

Yarık Damak Tedavisi

Tedavide amaç normal konuşma becerisi ve yüz gelişimi elde etmektir. Damaktaki kasların fonksiyonlarını tam olarak yerine getirmesi, yüz gelişimi sağlanması ve diş yapısının düzeltilmesiyle konuşma fonksiyonunun normale döndürülmesi amaçlanarak tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz