Donmalarda İlkyardım Nasıl Yapılır ?

0
211

Donmalarda İlkyardım Nasıl Yapılır ?

Donmalarda İlkyardım Nasıl Yapılır - Donmalarda İlkyardım Nasıl Yapılır ?
Donmalarda İlkyardım Nasıl Yapılır ?

Soğuk Havanın İnsan Vücuduna Yaptığı Etkiler

Donmalarda İlkyardım Nasıl Yapılır ? Kişilerin maruz kaldığı soğuk havalar kişilerde oldukça olumsuz etki yaratmaktadır. Kan damarlarının sertleşmesine neden olan soğuk hava kişide kalp krizi riskini de arttırmaktadır. Diğer yandan donma olayı yaşanabilmektedir. Donma; derinin altında buz kristalleri oluşarak ciddi durumlarda o bölgenin kangren olmasına ve sonucunda o organın kaybedilmesine neden olmaktadır. Donmalar üç şekilde oluşur.

Birinci derece: Erken müdahalede en hafif şekilde atlatılabilmektedir. Uyuşukluk ve halsizlik görülür, uyuşukluk, titreme ve dil sürçmesi nedeniyle konuşma bozukluğu görülür. İkinci derece: Soğuğun sürekli olması ile belirtiler belirginleşir ve zarar gören bölgede gerginlik hissi oluşur. Üçüncü derece: Deri acıya tepki vermez, kaslar sertleşir ve solunum yavaşlar. Lokal donmalar daha çok kan dolaşımının az olduğu kulak, burun, yanak, el ve parmaklarda görülür.

Donmalarda Yapılacak İlk Yardım Nelerdir?

Donan kişiye yapılacak ilk yardım hayati önem taşımaktadır. Donma olayı gerçekleşen bir kişinin ilk olarak hemen ılık bir ortama alınarak soğukla temasının kesilmesi gerekmektedir. Hava akımını engellemek için çevresine rüzgarlık gerilmelidir. Donan kişi sakinleştirilmeli, dinlendirmeye alınmalı ve hareket ettirilmemelidir.

Üzerindeki soğuğa maruz kalan ıslak giysiler çıkarılmalı ve donan kişiye kuru ve ılık giysiler giydirilerek battaniye gibi şeyler örtülür. Vücudunda su toplanan yerler patlatılmamalı ve bu bölgelerin üstü temiz bir bezle örtülmelidir. Donma olayına maruz kalan bölge karlı veya karsız asla ovulmamalı, kendi kendine ısınması sağlanmalıdır. Bilinci açık ve kusmuyorsa, sıcak içecekler verilir. Donan kısmın çözüldükten sonra tekrar donmasına fırsat verilmemeli. El ve ayaklar normal pozisyonda bırakılmalı. Isınma işleminden sonra hala halsizlik varsa, his kaybı olan bölgelere bezle bandaj yapılır. Kan damarlarının daha fazla daralmasına neden olup, vücudun kendini ısıtma yeteneğine engel olduğundan hastanın sigara içilmesine kesinlikle izin verilmemelidir.

“Eksiksiz İlk Yardım Çantası” Başlıklı Makalemizi Okuyabilirsiniz.

Eksiksiz İlk Yardım Çantası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz