Doğum Kontrol Haplarının Dış Etkileri Ve Faydaları : Doğum kontrol hapları östrojen ve progesteron içeren hormon haplarıdır. Dünyada gebeliği önlemek ve adet düzensizliği amacıyla milyonlarca kadın tarafından kullanılmaktadır. Yan etkisi düşük bir yöntem olduğu için özellikle korunma konusunda sıkça kullanıldığı gözlemlenir.

Doğum Kontrol Haplarının Dış Etkileri Ve Faydaları

Doğum kontrol hapları nasıl koruma sağlar - Doğum Kontrol Haplarının Dış Etkileri Ve Faydaları
Doğum Kontrol Haplarının Dış Etkileri Ve Faydaları

Özellikle son 50 yılda kullanımı oldukça artmış olan doğum kontrol hapları genç kızların erken yaşta başladıkları cinsel ilişki sonucu gebeliği önlemek amacıyla epey ilgi görmektedir. Doğru kullanım sonucu hamilelikten korunma oranı 0’e yakındır.

Doğum Kontrol Haplarının Dış Etkileri Ve Faydaları

Ama her ilaçta olduğu gibi doğum kontrol haplarının da yan etkileri mevcuttur. Eski nesil doğum kontrol haplarının bazı yan etkileri mevcuttu. Bunlar, kilo alma, tüylenme, kalp ve damar hastalıkları riskinde artış gibi yan etkilerdi. Ama yeni nesil haplarda yan etkiler azaltılırken gebeliği önleme oranı artmıştır. Özellikle doğum kontrol hapı kullanımının ilk aylarında lekelenme tarzında ara kanamalar olabilir. Bu durum birçok kadını rahatsız etse de normal bir durumdur ve hapı bırakmayı gerektirmez.2-3 hafta içinde kendiliğinden geçecektir. Ama devam etmesi durumunda veya kanamanın şiddetlenmesi durumunda hemen bir doktora başvurulmalıdır. Ayrıca 35 yaş üstü sigara kullanan bireylerin doğum kontrol hapı kullanmaması gerekir. Çünkü hap, damar tıkanıklığını arttırabilir.

Doğum kontrol hapının kullanımıyla ilgili de bazı yanlış ama yaygın ifadeler vardır. Örneğin doğrum kontrol haplarının sivilceyi arttırdığı bilgisi. Bu bilgi yanlıştır, tam tersine bu hap vücut da sivilceyi ve meme hastalıklarının azaltılmasında kullanılır. Ayrıca bilindiği üzere doğum kontrol hapları kısır bırakmaz

Doğum Kontrol Hapının Unutulması

Doğum kontrol hapının unutulması halinde 24 saat içinde hap alınmalıdır. Ama iki gün üst üste unutulması halinde artık hapın güvenirliği ortadan kalkar. Bir sonraki adet kanamasına kadar ek koruma yöntemleri (prezervatif) kullanılmalıdır.

“Ertesi Gün Hapı Nedir, Nasıl Kullanılır?” Başlıklı Makaleyi Okuyabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı Nedir, Nasıl Kullanılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here