Diyet Yapmaya Nasıl Karar Verilir?

Kilo vermek isteyenlerin en büyük problemi kararlı olamamaktır. Oysaki diyete başlamanın ve zayıflamanın en önemli kuralları kararlı olmak ve inanmaktır.Diyete başlamadan önce vazgeçmemek ve kalıcı bir diyet yapmak için psikolojimizi hazırlamak çok önemlidir. Bunun için zayıfken yapabileceklerimizi ve kiloluyken yapamayacaklarımızı karşılaştırmakla başlayalım.

Diyet Yapmaya Nasıl Karar Verilir - Diyet Yapmaya Nasıl Karar Verilir?

Zayıf bir insanı ele alalım :

– Kilolu bir insandan çok daha enerjik ve hareketli en önemlisi daha sağlıklı.

– İstediği kıyafeti rahatlıkla giyebiliyor.

– Eğilip ayakkabılarını bağlayabiliyor karnı buna engel olmuyor.

– Sosyal çevresinde aşırı kiloları yüzünden beğenilmeme korkusu yok.

Şimdide kilolu bir insanı ele alalım :

– Kiloları nedeniyle başına gelebilecek hastalık riskleri vardır (obezite,şeker,kalp hastalıkları vs).

– Beğendiği kıyafetleri giyemiyor, kendine yakıştıramıyor, üzerine uygun olanını bulamıyordur ve mutsuzdur.

– Aşırı kilolu olanlar basit günlük işlerinde bile başkalarının yardımına ihtiyaç duyuyor.

– Sosyal çevrelerinde beğenilmeme korkuları vardır ve bu özgüvensiz olmalarına neden oluyor.

Şimdi bunları gözden geçirelim ve zayıflamış olduğumuzu hayal edelim. Karnımız eğilip ayakkabılarımızı bağlamamıza engel değil, istediğimiz her giysiyi rahatlıkla giyebiliyoruz, hemen yorulmadan nefes nefese kalmadan rahatça hareket edebiliyoruz ve sosyal çevremizden bizi mutlu edecek güzel iltifatlar alıyoruz. Hayali bile güzel değil mi? Evet dediğinizi duyar gibiyim. O zaman şimdi böyle mutlu bir hayata sahip olabilmek için önümüzde hiç bir engel olmadığının, her şeyin inançlı ve kararlı olarak bizim elimizde olduğunun farkına varalım.

“Kilo vermek için önümde hiç bir engel yok, başarabilirim ve mutlu olabilirim” diye düşünmeye başlamışsanız bunu kendi kendinize tekrarlayın. Unutmayın en önemli isteklendirme kaynağınız kendi inancınız ve kararlılığınızdır. Kendiniz inanmış ve karar vermişseniz şimdi de bunu etrafınızdaki insanlara söyleyin ama bunu yaparken karşınıza sizi yolunuzdan edecek insanlar çıkarsa motivasyonunuzu düşürmelerine asla izin vermeyin. Aksine moralinizi bozmaya çalışan her insan sizin için bir motivasyon kaynağı olsun. Ona başarabileceğinizi göstermek için çaba sarf edin.

Unutmayın; asla yalnız değilsiniz. Etrafınıza bir bakın sizin gibi başarmak için uğraşan birçok insan göreceksiniz ve yalnız hissetmeyeceksiniz. Bu sizi rahatlatacaktır.

Önce kendinize inanın böylece diyet yapmaya karar vermeniz çok daha kolay olacaktır.

Şimdi eğer diyet yapmaya ve o şikâyetçi olduğunuz fazla kilolarınızdan kurtulmaya karar vermişseniz yukarıda bahsettiğimiz gibi “zayıf bir insan olursam nasıl bir hayatım olur? Kilolu bir insan olursam nasıl bir hayatım olur ?” listenizi yapmaya başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here