Diyet Tostu Nasıl Olur?

0
301

Diyet Tostu Yapmak İsteyenler İçin Basit Bir Tost Tarifi

Diyet Tostu Nasıl Yapılır - Diyet Tostu Nasıl Olur?

 Diyet varoluş sebebi gereği beslenme tarzımıza ve hayat tarzımıza bazı kısıtlamalar getirir. Bu kısıtlamalar öncelikle bazı gıdaları kesinlikle tüketmemek bazı gıdaları ise az tüketmektir. Bu durumlarda diyetin daha katlanılabilir olması için beslenme uzmanlarının ve diyetisyenlerin sağladığı bazı esneklikler ve yeni tarifler mevcuttur. Normalde diyette yer almayan ve yenmesi sakıncalı olan bir tost ya da bir pilavın içindeki malzemeleri ve malzeme miktarlarını değiştirerek diyete uygun hale getirilmesi hem yeni lezzetlerin ortaya çıkmasını sağlamış hem de diyetin sıkıcı ritmini biraz olsun değiştirmiştir. Diyet tost da bu tariflerden biri olup yağsız, gevrek ve bol vitaminli bir tost yapmak için şu malzemeleri kullanmak yeterli olacaktır. İşte malzemeler; 2 dilim tam buğdaylı ya da kepekli tost ekmeği, 1 dilim hindi jambon, 1 dilim light beyaz peynir ve 5 dal maydanoz. Sadece bu malzemelerde yağsız sağlıklı bir tost yapabilir ve hem kahvaltı hem de spor sonrası öğünleriniz için afiyetle tüketebilirsiniz. Hindi eti yağ içeriği diğer etlere göre daha düşük olduğundan tercih edilmektedir. Tostunuzun yanında salatalık ve domatesi istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Diyette Beslenme Tarzı ve Yapılan Hatalar

Diyet yaparken seçilen beslenme tarzı aslında her insanın alışkanlık haline getirmesi gereken sağlıklı bir beslenme tarzıdır. Eğer aşırı bir yağlanma ya da obezite problemi yoksa ya da bir sağlık durumundan dolayı diyet uygulamıyor sadece formunuzu korumak ya da az bir kilo fazlalığından kurtulmak için diyet yapıyorsanız hemen hemen tüm diyet listeleri benzer bir temel üzerinde olacak ve bu diyet aslında normal sağlıklı bir bireyin de yaşama tarzını ifade edecektir. Diyet konusunda en sık yapılan hata ise diyetin izin verdiği bir yemeği ya da kalorisi düşük olan bir sebzeyi ya da bir meyveyi istediğimiz kadar yiyebileceğimizi sanmamızdır. Her gıdanın fazlası bünyeye zarar olduğu gibi kalorisi olsun olmasın sebze ve meyvelerin de aşırı tüketimi metabolizma için zarardır. Meyvenin içinde bulunan meyve şekeri yani fruktoz kan şekerini aniden yükseltici etkiye sahiptir ve gereğinden fazla tüketildiğinde uzun vadede vücutta şeker hastalığının verdiği belirtileri vermenize sebep olabilir.

Diyette İken Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Diyette iken mutlak suretle diyette yer alan beslenme ve egzersiz programına uyulmalıdır. Diyet süreci bitene kadar her türlü yardım ve desteğe ihtiyacınız olduğunda kendi diyetisyeninize danışmalı ve buna göre hareket etmelisiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz