Diyet Haşlanmış Ispanak Nasıl Yapılır?

Diyet Haşlanmış Ispanak Nasıl Yapılır - Diyet Haşlanmış Ispanak Nasıl Yapılır?

Diyetlere örnek vermek gerekirse; elma diyeti, dukan diyeti, Hollanda diyeti, yeşil çay diyeti ve benzeri birçok diyet verebiliriz. Günümüzde uygulanan diyetlerde asıl amaç vücuttaki fazla yağ ve karbonhidrattan kurtulmaktır. Bunun için öncelikle bir beslenmede diyetetik uzmanına görünülmesi ve vücuttaki yağ-protein dengesine göre uygulanacak diyet tipi o vücut yapısı ve metabolizmaya uygun şekilde yapılmalıdır. Diyetle birlikte mutlaka egzersiz desteği alınmalı vücudun özellikle yağ birikimi olan bölgelerine ağırlık verilerek çalışılmalıdır.

Diyette en önemli kısım beslenme ve dengeli öğünlerdir. Her diyette mutlaka ana öğün ve ara öğün bulunur, bu diyetlerde amaç sık yiyerek metabolizmanın sürekli çalışmasını ve enerji yakmasını sağlamak, aynı zamanda bu öğünlerdeki kalorisini düşük tutarak vücuda fazla enerji girişini engellemektir. Bu yüzden haşlanmış sebzeler ve meyveler, yağsız et haşlama ya da yağsız ızgaralar, yüksel protein içerikli hayvansal gıdalar, püreler ve karışımlar diyette önemliye tutarlar. Ispanak bol vitamin ve demir içeren sağlıklı bir sebzedir. Özellikle sporcuların da sürekli tükettiği bu sağlıklı sebze yağsız ve az tuzla tüm diyetlerde tüketilebilir. Hem yapılışı kolay hem sağlıklı, hem pratik hem de ucuz bir sebze olan ıspanağı semt pazarlarında ya da marketlerde taze olarak bulabilirsiniz. Eğer baby ıspanak denilen küçük boylu ıspanaklardan bulduysanız da bunları iyice yıkadıktan sonra salata içinde direkt çiğ olarak da tüketebilirsiniz.

 Ispanak haşlaması yapmak için öncelikle ıspanaklarınızı derin ve geniş bir yıkama kabında bol su ile yıkayın. Yıkama işlemini 2 ya da 3 kez toprağı tamamen kayboluncaya kadar yapmanız gerekir. Daha sonra ıspanakları şerit şeklinde istediğiniz kalınlığa göre doğrayın yağsız tavaya atın, ıspanaklar kendi sularını bırakıp bu su ile yumuşamaya ve pişmeye başlamaktır. Ispanak yüksek su içerikli bir sebze olduğu için suyunu bırakırken de hacimce çok küçülmektedir. Bu yüzden vitamin içeriğini ve besleyiciliğini kaybetmemesi için çok fazla pişirilmemesine özen gösterilmelidir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here