Ana Sayfa Sağlık Diskleksi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diskleksi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
196

Diskleksi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diskleksi Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Diskleksi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Diskleksi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Disleksi, kişinin zekasının normal düzeyde olup okuma, yazma, heceleme becerilerini edinmede zorluk yaşadığı nörolojik bir bozukluktur. Kişi bir metni okumada, okuduğunu anlamada, aktarmada yaşıtlarına oranla geridedir.

Disleksi tanısının konabilmesi için okuma güçlüğü yaşayan kişinin zekasının normal ya da normal üstü düzeyde olması gerekmektedir. Genellikle okuma bozukluğu olarak görülen özel öğrenme bozukluğudur. Ülkemizde genellikle WİSC-R zeka testi ile tanı konulmaktadır. Erken yaşta konulan tanı ve erken başlanan tedavi disleksi için oldukça önemlidir.

DİSLEKSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

1-Okumada güçlükler

2-Okuduğunu anlamama

3-Yazmada güçlükler

4-Harfleri karıştırma (b-d, m-n harfleri en çok karıştırılan harflerdir.)

5-Sayıları karıştırma (4-7 gibi)

6-Akademik başarıda yetersizlik

7-Okurken kelimeleri değiştirerek okuma (börek-dörek gibi)

8-Sağ-sol ayrımında güçlük

DİSLEKSİ OLAN BİREYLERİN YAŞADIĞI PROBLEMLER

Disleksi bozukluğu olan kişiler günlük hayatlarında belli başlı problemlerle baş başa kalmaktadırlar. Bu kişilerin dikkatleri dağınık olabilir ve bir konuya, işe odaklanmada zorluk yaşayabilirler. Aynı zamanda hafıza ile ilgili problemler de söz konusudur. Sık sık unutkanlık görülebilir. Bir metni okurken kelimeleri havada uçuşuyor gibi algılayabilirler. Uçuşan harfler nedeniyle okuduklarını anlamakta zorlanırlar bu da okul ve iş hayatlarında problemlere yol açabilir.

DİSLEKSİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Disleksinin tedavisi için öncelikle ebeveyn, öğretmen, çocuk işbirliği kurulmalıdır. İş birliğinden sonra en etkin yol özel eğitimdir. Küçük yaşlarda özel eğitime başlayan bireylerde büyük oranda iyileşme olduğu gözlemlenmiştir. Özel eğitime ek olarak öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların duygusal ve sosyal yönden yaşadığı zorluklar için psikolog desteğine başvurulabilir. Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar okullarında “tembel, haylaz, beceriksiz” gibi sıfatlarla etiketlenebilmektedir. Bu da çocukların duygusal açıdan örselenmesine ve çocuklarda öz güven kaybına neden olabilmektedir. Bu nedenle psikoterapi ile özel eğitim süreci desteklenebilir.

Disleksi, uzun süreli multidisipliner bir tedavi sürecini gerektiren bir farklılıktır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz