Dişeti Kanaması Neden Olur ? Nasıl Önleyebilirim ?

0
309

Dis eti kanamasi diyabet habercisi 779bb986ea6f4b3394b39ecdc4f62c56 - Dişeti Kanaması Neden Olur ? Nasıl Önleyebilirim ?

Dişeti Kanaması Neden Olur ? Nasıl Önleyebilirim ?

Dişler düzgün temizlenmediğinde, üzerinde ve arkalarında biriken yiyecek artıkları bakteriler üretirler.Bakteri plağı dediğimiz bu püremsi birikintiler, diş çürümelerinin ve diş eti iltihaplarının baş sorumlusu olup, zamanla tükürüğün çözerlmesi sonucu diş taşlarını oluştururlar. bakteri plağının içinde üreyen mikroorganizmalar, şekerli gıdaları parçalayarak asit üretirler. Ve bu asit, dişi küçük bir bölgeden başlayıp giderek büyüyen bir şekilde çürütür. Daha ileri aşamalarda çekim kaçınılmaz olabilir.Dişeti iltihabının ilk belirtisi diş etindeki kanamalar olarak ortaya çıkar. Dişetlerindeki renk, şekil bozuklukları ve ağız kokusu ile kendini daha da belli eder. Dişeti iltihabının neden olduğu diş kayıpları, çürümelerin neden olduğu diş kayıplarından çok daha fazladır. Öncelikle şunu belirtmek gerekirki, sağlıklı dişeti açık pembe renktedir. Dişe ve kemiğe sıkıca yapışmış olup, portakal kapuğuna benzer parlak pütürlü bir görünüme sahiptir.

cosmetic dentistry wide - Dişeti Kanaması Neden Olur ? Nasıl Önleyebilirim ?

Peki Dişeti Kanamalarını Nasıl Önleyebilirim ?

1 Bardak suya, 10 gram taze veya kuru ceviz yaprağı  ve cevizin dış kabuğundan konur. 5-10 dakika kaynatılıp , bu su ile ağız iyice çalkalanır.

Atkuyruğu otu yaklaşık 10 dakika kaynatılır. Bu su ile gargara yapılır.

Hatmi kökü , çiçeği veya yaprağı kaynatılır. Elde edilen suyla gargara yapılır.

10 gram kâfur, 100 gram suda çözülüp , gargara olarak kullanılır.

Bunlar dışında bir çok yöntem vardır ama bu yöntemler daha kısa sürede dişeti kanamalarının önüne geçecektir. Bitkisel yöntemler dışında bir yöntem kullanmamanızı tavsiye ederiz. Sağlıklı bir diş yapıcı için dişlerinizi düzenli fırçalamanız bu dişeti kanamalarını en aza indirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz