Ana Sayfa Sağlık Demir Eksikliğini Gideren Bitkisel Formül

Demir Eksikliğini Gideren Bitkisel Formül

0
250

Demir Eksikliğini Gideren Bitkisel Formül

Demir Eksikliğini Gideren Bitkisel Formül Nedir - Demir Eksikliğini Gideren Bitkisel Formül

Demir Eksikliği

Demir eksikliği kanda görülen hemoglobin eksikliğinden kaynaklanır. Hemoglobin kana kırmızı rengini veren protein maddedir bu maddenin kanda normal değerlerden aşağıda olmasından kaynaklanan kansızlık problemi ortaya çıkar, diğer bir adıyla demir eksikliğidir. Genelde az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde yaygındır. Normal düzeyde kadınlarda hemoglobin miktarı 12 gram\dl seviyede, Erkeklerde ise 13 gram\dl seviyesinde olması normal düzeydedir. Ancak hemoglobin düşüşü fazla ise normal olmayan hemoglobin miktarı anemi hastalığının habercisidir.

Belirtileri ve Bitkisel formülleri

Demir eksikliğini taşıyan bi hastanın kan düşüşü olduğu için günlük hayatta yaptığı işten hemen yorulması halsizlik sıcak ortamda üşüme, dikkat ve yoğunlaşma bozukluğu ve yenmez şeyleri yeme isteği bu hastalığın belirtileridir. Demir eksikliğinin tedavisinde şu yol izlenebilir. Demir eksikliğini gideren için bitkisel formül Mesela demir vitamini en çok süt ve süt ürünlerinde kırmızı ette ve deniz mahsullerin de bulunur. Bu gıdaların tüketimi eksikliğin bi kısmını tedavi edebilir. Hastanın demir eksikliği hastaya uygun demir vitaminleri enjekte edilerek tedavi edilebilir.

Demir eksikliğini gideren gıdalar

Demir Eksikliğini Gideren Bitkisel Formül - Demir Eksikliğini Gideren Bitkisel Formül

Kuru üzüm, kuru erik, kuru kayısı ve kuru yemişlerde demir vitamini bulunur vitamini bulunduran besinler demir emiliminin artmasında büyük önem taşır. Çay ve kahve tüketimi kafeinli içecekler vücutta bulunan demir emilimini %75 oranında azaltmaktadır. Ayrıca Demir, ıspanak karalahana pazı gibi yeşillik içeren gıdaların yapısında büyüklü miktarda bulunur. Hastanın hemoglobin sayısı çok düşerse yani Anemi hastalığı mevcutsa hastada şu belirtiler görülür ağız ve dudak kenarında çatlama tırnakların kırılması dilde kızarıklık ve kabarcıkların oluşması yutkunurken zorlanma ve ağrılı yutma demir eksikliği erken teşhis edilirse gerekli vitaminler ve uygun besin tüketimiyle eksiklik giderilebilir. Anemi hastalığı kansızlığın en son evresidir tedavisi mümkün olan bi hastalıktır. Sağlığımız ve hayatımız açısından erken teşhis her zaman hayat kurtarır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz