Dünyada görülen çocuk ölümlerinde kanser ikinci sırada yer almakta. Bu bakımdan anne ve babalara erken teşhiste bulunabilmeleri ve bu durumu fark edebilmeleri için oldukça önemli bir sorumluluk düşüyor. Çocuklarda görülen kanser belirtileri ne kadar önceden fark edilirse tedavisinin de o kadar kolay olabileceğini unutmamak gerek.

cocukkanser01 - Çocuklarda Görülen Kanser Belirtileri

Çocuklarda görülen kanser çeşitleri lösemi, beyin tümörleri, lenfoma, böbrek kanseri ve kemik tümörleri. Ülkemizde bu türlerden sadece lösemi diğer türlere göre farkındalık açısından daha öne çıkmakta. Ancak çocuklarda görülen lenfoma, lösemiye göre çok daha yaygındır. Ancak hepsinin ortak noktası erken tanıdır ve ne kadar erken fark edilirse o kadar zararsız atlatılır.

Çocuklarda görülen kanser belirtileri ile normal bir hastalık belirtilerini karıştırmamak son derece önemlidir. Kanser belirtilerini normal hastalık belirtilerinden ayıran belli başlı durumlar vardır. Örneğin çocuğunuz nedeni belirlenemeyen bir şekilde sürekli yorgunluk, baş ağrısı ve halsizlik içerisindeyse zaman kaybetmeden bir doktora görünmelidir. Buradaki en büyük hata bugün yarın geçer şeklinde düşünüp beklemektir. Çocuklarda görülen olağandışı her durumda doktora götürmek mantıklı bir davranıştır.

Aşırı Kilo Kayıpları Gözlenmeli

Aşırı kilo kayıpları da çocuklarda görülen kanser belirtileri arasında gelmektedir. Eğer son altı ay içinde %10 oranında bir kilo kaybı yaşanmışsa bu da kanserin belirtisi olabilir. Çocuğunuzun vücudunu gözlemlediğinizde vücudun boyun, karın başta olmak üzere herhangi bir yerinde bir şişlik fark ettiyseniz yine zaman kaybetmeden doktor gitmelisiniz. Bir yaşlı hastalığı olan romatizma ağrıları çocuğunuzun eklem bölgelerinde kendini gösteriyorsa yine kanser belirtisi olabilir.

cocukkanser02 - Çocuklarda Görülen Kanser Belirtileri

Bütün bunlar arasında en çok üzerine düşülecek durum çocuğunuzdaki baş ağrısı ve karın şişkinliği olmalıdır. Bu iki belirti çocuklarda görülen kanser belirtileri arasında en sık görülen iki tanesidir. Her sabah tekrarlayan, şiddeti giderek artan ve sıklıkla uykudan dahi uyandıran baş ağrıları tümör olabileceğinin bir işaretidir. Karında şişlik şeklinde görülen durum eğer beraberinde ateş, tuvalete çıkamama, kanlı idrar yapma, karında damarların belirgin hale gelmesi karın içerisinde de bir tümör oluşumunun habercisi olabilir. Bu bakımdan özellikle banyodan sonra çocuklar giydirilirken karınları gözlemlenmeli ve bu bölgede herhangi bir şişlik olup olmadığı kontrol edilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here