Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

0
210

Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Süt dişleri, en az yetişkin dişleri kadar önemli diş gruplarıdır. Çünkü bireyin ilerleyen zamanlarda çıkacak olan asıl dişlerine öncülük eden dişlerdir süt dişleri. En az daimi dişler kadar bakım ve ihtimam gerektirmektedir.

ocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır - Çocuklara Diş Fırçalama Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Süt Dişleri

Bir çocuğun ilk süt dişleri tamamlandığında ağzında 16 adet diş bulunması gerekmektedir. Doğumdan itibaren hep sıvı gıdalarla beslenen bebek, dişlerinin çıkmaya başlamasıyla birlikte daha katı gıdaları ağzına almaya ve ezmeye başlamaktadır. Dolayısıyla yeni bir flora oluşturmaktadır ağız. Dişlerin ve aynı zamanda diş etlerinin bakımı da bu esnada önem kazanmaktadır.

Diş ve diş eti bakımı öncelikle aile eğitimi ile başlar. Çocuk daha sonra eğitmenleri aracılığıyla diş bakımını öğrenmeye ve yaşam boyu bir alışkanlık haline getirmeye başlar. 0-6 yaş arasında edinilen bu temel bakım alışkanlığı tüm yaşam boyu süregelecek olan bir temel alışkanlık haline gelir.

Ebeveyn Diş Fırçalama Alışkanlığında Etkili

Anne ve babanın bireyin diş bakımı alışkanlığını kazanması aşamasındaki rolü çok büyüktür. İlk aşamada; anne ya da baba, çocuğuyla birlikte aynı karşısına geçmelidir. Hafif bir fırça ile diş etinden dişe doğru yapılacak fırçalama hareketi ile diş fırçalanmalıdır. Daha sonra çocuk kendisi fırçayı eline alıp, fırçalama işlemini gerçekleştirmelidir. Diş macununun ise, doğaya ve insan vücuduna en az zararlı olan üzerinde mümkünse yeşil bant işareti olan ürünlerden tercih edilmesi gerekmektedir. Çocuk ayna karşısında kendi başına doğru fırçalamayı gerçekleştirene kadar bu fırçalamaya devam edilir. Fırçalamak tek başına yeterli değildir. Doğru fırçalamak esas olandır.

Diş fırçalama alışkanlığı temel öz bakım becerilerinin başında gelmektedir. Çocukluk çağında edinilen bu alışkanlık, bireyin sağlıklı bir ağız yapısına yardımcı olur ve genel sağlık açısından da oldukça gerekli bir unsurdur. Sağlıklı bireyler, sağlıklı bir toplum yapısı demektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz