Çocuklar Hızla Obezleşiyor

0
257

dunya genelinde cocuklar hizla obezlesiyor h299942 dde29 - Çocuklar Hızla Obezleşiyor

Uzmanların yaptığı bir araştırmaya göre , son 40 yılda çocuk ve gençler arasındaki obezite oranlarının 10 kat arttığı ve dünya genelindeki 124 milyon kız ve erkek çocuğunun aşırı şişman olduğu sonucu ortaya çıktı.

Tıp dergisi Lancet’te yayımlanan ve alanının en büyüğü olan analizde 200’den fazla ülkedeki obezite ile ilgili konuları inceledi.

Uzmanlar, obez çocukların büyük ihtimalle obez gençler olacaklarını ve ciddi sağlık sorunları riski altına gireceklerini düşünüyor.

Dünya Obezite Günü’nde yayımlanan bu araştırmanın dışında, Dünya Obezite Federasyonu da obezite kaynaklı sağlık sorunlarına 2025’ten itibaren her yıl 1,2 trilyon dolar harcanmak zorunda kalınabileceği uyarısında bulundu.

Araştırmayı yapan ekibin başı Imperial College London’dan Mecit İzzeti’ye gör yüksek gelirli Avrupa ülkelerinde çocuklukta obezite sayısındaki artış duruyor gibi görünse de, dünyanın diğer bölgelerinde kaygı verici düzeyde yükseldiği yorumunu yaptı.

Araştırmacılar bunun başlıca nedeninin ucuz, kilo aldırıcı gıdaların yaygın bir şekilde bulunabilmesi , hızlı hazırlanabilmesi ve teşvik edilmesi olduğunu söylüyor.

Obez çocuklardaki en büyük artış Doğu Asya’da yaşanırken, bu alanda başı Çin ve Hindistan çekiyor.

Genç nüfusun yarısının obez olduğu Polinezya ve Mikronezya’da ise en yüksek oranlar görüldü.

Araştırmacılar, dünya genelinde bu eğilim devam ederse obezlerin sayısının, kilosu az olanların sayısını geçeceğini belirtti.

Kilosu az olan erkek ve kız çocuklarının sayısı zirve yaptığı 2000 yılından beri azalıyor.

2016’da 192 milyon gencin kilosu az. Bu oran hala obez gençlerin sayısından fazla, ancak bu durumun değişmesi bekleniyor.

Doğu Asya, Latin Amerika ve Karayipler’de birkaç on yıl içinde kilosu az olanların sayısının obezlerin gerisinde kalacağı tahmin ediliyor.

Küresel düzeyde, 213 milyon genç de fazla kilolu, ancak obezite sınırının altında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz