Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

0
236

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulasan Hastalıklar Nelerdir - Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Hiç şüphesiz cinsellik insanlar da dahil bütün canlıların bir ihtiyacıdır. Bu bakımdan ele aldığımızda erkek ve dişi bireylerin bir araya gelmesi sonucu meydana gelen cinsel ilişkiden doğan bir takım hastalıklar vardır. Bu hastalıklar cinsel ilişki esnasında partnerlerden birbirlerine aktarılarak kalıcı hasarlar oluşturabilmektedir. Cinsel ilişkide bulunulan partnerden sağlıklı durumda olup olmadığı öğrenilmelidir ve nasıl yaklaşılması gerektiği bundan sonra belirlenmelidir. Zira sağlık her şeyden önemlidir. Cinsel ilişkide dişi ve erkek üreme organlarının birbirlerine teması sonucu kan yoluyla birçok hastalığa da davetiye çıkarılmış olunur. Bireyler bu yüzden sağlığına dikkat edecek şekilde ilişkide bulunmalıdır.

 Cinsel Yolla Bulasan Hastalıklar    

HIV / AIDS, Hepatit B, Hepatit C, Frengi (Sifiliz), Klamidya, Ureaplasma, Bel soğukluğu, Genital siğil gibi çeşitlendirilerek sayılabilecek birçok hastalık mevcuttur. Hastalığın bulaşmasına yol açan sebep hasta bireyin sağlıklı olan bireye vücudundaki virüsleri bulaştırması sonucu gerçekleşir. Böylelikle sağlıklı bireye de virüs bulaşmış ve hastalığa yakalanmış olur. Hastalık genelde bazı belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu belirtilerden en belirgin olanları ise kusma, yüksek ateş, yanma, halsizlik gibi değişikliklerle kendini belli edebilir. Cinsel ilişkide bulunan bireylerin düzenli olarak sağlık kontrolünden geçmelerinde yarar vardır.

 Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklara Neden Olan Etmenler

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların temelinde kişilerin birden çok partnerle ilişkide bulunması olarak gösterilebilir. Farklı vücut yapılarına ve bağışıklık sistemine sahip olan bireylerle ilişkiye giren birisi hastalığı taşıyıcı rol oynayarak bireyden bireye bulaştırmaktadır. Diğer bir hastalık etmeni ise korunaksız ilişkide bulunmaktır. Korunaksız ilişkide bulunulduğunda iki farklı vücudun birbirine teması sonucu hastalıklara davetiye çıkarılmış olunur. Genel olarak ele alacak olursak bireyler kişisel temizliklerine dikkat etmeli ilişkiden önce ve sonra genital bölgelerini temizlemelidirler. Unutulmamalıdır ki sağlıklı bir ilişki sağlıklı bir yaşam demektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz