Cevizin Faydaları Nelerdir?

0
276

pGjAWq - Cevizin Faydaları Nelerdir?

Kuruyemiş olarak, tatlı çeşitlerinde, salatalarda, keklerde, hatta son günlerde ekmeklerde bile kullandığımız bu besin kaynağı cevizi tüketmemiz için akademik araştırmalara dayanan en iyi 10 faydalarını sıralıyoruz.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

1)Ceviz, Omega 3 (alfa-linolenik asit) açısından en zengin ağaç yemişidir. Yüksek Omega 3 alımının, kalp-damar hastalıkları riskini azalttığı belirlenmiştir.

2)Akdeniz tipi beslenmenin önemli bir parçası olan ceviz, kalp hastalıkları riskinin 0, inme riskinin ise azaltıldığı Predimed çalışmasında da kilit bir gıda olarak öne çıkmıştır.

3)Batının tipik beslenme biçimine eklenen cevizin, sperm canlılığı, dinamikliği ve morfolojisinde iyileşme sağladığı belirlenmiştir.

4)Ceviz, sıklıkla tüketilen yemişler ve yerfıstıkları arasında en yüksek oranda polifenol içeriğine sahiptir. Polifenollerin büyük çoğunluğu antioksidandır ve kalp hastalıkları ve kanserden korunmada güçlü bir rol oynadığı bilinmektedir.

ceviz 293561450 - Cevizin Faydaları Nelerdir?

5)Günde 56 gram ceviz tüketmenin, organ yağlanması görülen aşırı kilolu bireylerde endotelyal fonksiyonu geliştirdiği görülmüştür. beslenme düzenine eklenen ceviz, bireylerin kilo almasına neden olmamıştır.

6)Günde 42 gram ceviz tüketmenin, kalp-damar hastalıklarının iki risk etkeni olan non-hdl kolesterolü ve apolipoprotein-b’yi anlamlı düzeyde azalttığı belirleme edilmiştir.

7)Yüksek miktarda ceviz tüketimi, kadınlarda tip 2 diyabet riskinde anlamlı bir azalmayla ilişkilendirilmiştir.

8)Ceviz dahil olmak suretiyle daha yüksek miktarda yemiş tüketiminin, ileri yaşlarda alzheimer gibi hastalıkları engellemede etkili olduğu; genel bilişsel kabiliyette iyileşme sağlayabildiği ve halk sağılığı açısından basitçe kullanılabilecek bir ürün olduğu ifade edilmiştir.

9) Cevizin, kalp-damar hastalıklarında iki önemli risk etkeni olan düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolünü (aşağı yukarı %9-16) ve kan basıncını (diyastolik kan basıncını aşağı yukarı 2-3 mm hg) azalttığı ortaya koyulmuştur.

10) Ceviz, sağlıklı bir beslenme düzeninde kanseri önleyici bir seçenek olarak yer almalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz