Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

 Boyun ağrıları modern yaşamın getirdiği, sürekli bilgisayar karşısında masa başında yapılan uzun çalışmaların sebep olduğu, son yıllarda ağrı denildiğinde akıllara gelen ilk sağlık sorunlarındandır. Boyun ağrılarının kökeninde genelde boyun fıtığı problemi yatmaktadır.

boyun fıtığı - Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Boyun yedi tane boyun omurundan oluşmaktadır. Bu omurlar arasında ise hareketi sağlayan diskler bulunmaktadır. Bu diskler içerdikleri sıvıların ve kolajen yapılarının sayesinde omurga üzerine binen yükleri etkisiz hale getirme iken aynı zamanda iki omurun birbirine temasını da engellemektedir. Yaşlanma yahut travmalar neticesinde disk dokusu sıvı içeriğini kaybedip katılaşıyor, sert ve hareket kabiliyeti kısıtlı bir hal almaktadır. Bu disk dokusunun dejenerasyonu halinde sağlık problemleri ortaya çıkmaktadır. Diskin dış kısmındaki yırtıklardan dışarıya çıkan yumuşak kısmın omurlara ve kemik dokuya yaptığı baskı neticesinde boyun fıtığı olarak adlandırılan hastalık oluşmaktadır.

Baoyun Fıtığı Belirtileri - Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

 Boyun Fıtığının Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar?

Boyun fıtığının ilk ve en önemli belirtisi ağrıdır. Hastalığın ilk safhalarında boyunda ve sırt bölgesinde ağrılar görülmektedir. Hastalığın ilerleyen safhalarında yumuşak dokunun omurlara yaptığı baskı neticesinde kollarda parmaklara kadar ağrı ve uyuşmalar görülebilmektedir. Hastalık ilerledikçe kuvvet azalması baş göstermektedir. Hatta ileri safhalarda omuriliğin baskı altında kalması sonucunda bacaklarda güçsüzlük ve hatta idrar kaçırma durumları dahi görülebilmektedir.

 Tanı Nasıl Konuluyor?

Hastaların şikayetleri teşhis için oldukça önemli donelerdir. Kesin tanı ise MR incelemesinden ve muayeneden sonra konulmaktadır. Benzer ağrılara yol açan hastalıkların gözden kaçmaması adına radyolojik incelemelere önem verilmelidir.

Boyun Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun fıtığından muzdarip hastaların büyük bir çoğunluğunda yatak istirahati, fizik tedavi ve ilaçlar iyileşme için yeterli olmaktadır. Şiddetli ağrı söz konusuysa ağrı kesiciler kullanılmakta, ağrı sona erdikten sonra fizik tedavi uygulanmaktadır. Çok ileri seviyeye gelmiş boyun fıtığı hastalıklarında cerrahi müdahaleye de başvurulabilir. Her 10 hastadan 1’i için cerrahi müdahaleye gerek duyulmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here