Börülce Sebzesi Hakkında; Faydaları ve Zararları Börülce, şekil olarak fasulyeye benzeyen, baklagiller ailesinden olan, orta kısmı siyah olduğu için “karnıkara” ya da “siyah göz” olarak da bilinen bir besin türüdür.

Börülce Sebzesi Hakkında; Faydaları ve Zararları

Börülce protein olarak zengindir. Karbonhidrat, fosfor, kalsiyum, sodyum, demir gibi besin değerleri ayrıca; A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini börülcede bulunur. Börülce, faydalı bir bakliyattır. Lif açısından oldukça zengin bir besin olduğu için, sindirim sistemine iyi gelir. İçerisinde yüksek miktarda bitkisel protein, azot ve nişasta bulunur. Yemek olarak ya da salatalarda kullanılır. Börülce, gelişme dönemindeki çocukların gelişimine yardımcı olabilecek en iyi besin kaynaklarındandır.

Börülce Faydaları Zararları Nelerdir - Börülce Sebzesi Hakkında; Faydaları ve Zararları
Börülce Sebzesi Hakkında; Faydaları ve Zararları

Türkiye’de Ege Bölgesinde sık tüketilir.

3 çeşit börülce vardır: 1. Kuru Börülce 2. Sırık Börülce 3. Deniz Börülcesi.

 Faydaları:

İnsan vücudunda bulunan şişliklere iyi gelmektedir. Özellikle, ayak bölgesindeki şişliklere iyi gelir. Kişilerde bulunan, yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur. Göz hassasiyetlerini gidererek, gözlerin daha iyi görmesine yardımcı olur. Börülce, göğüs hastalıklarına ve akciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Nefes alış-verişini kolaylaştırır. İdrar yolları rahatsızlığına iyi gelir. Börülce’nin idrar söktürme özelliği vardır. Anüste olan mayasıl rahatsızlıklarına iyi gelir. Cinsel isteksizlik problemini ortadan kaldırır. Börülce, mesanede bulunan kum ve taşların düşmesine yardımcı olur. Diş iltihaplarını, ağız iltihapların, boğaz iltihaplarını giderir. İltihaplı bölgelerin iyileşmesine yardımcı olur. Kadınlarda bulunan akıntıların giderilmesinde bitkisel tedavi aracı olarak kullanılır. Börülce, yanık yaralarının iyileşmesinde kullanılır. Börülce, devamlı ve düzenli kullanıldığında, vücuttaki ağrıları giderir. Kaynatılarak suyu içildiği zaman, şeker oranı düzenlenir ve şekerin düşmesinde etkili olmaktadır. Börülce, kişilerde bulunan bağırsak sorununu giderir. Kabızlık sorununu giderir.

 Zararları:

Börülce, genel olarak tüketen kişilerde olumsuz bir sonucu yoktur. İyi temizlenme ve pişirilme ile sağlıklı olan bir bakliyattır. Fazla tüketim olursa, alerji durumu görülür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here