Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir, Boğaz Şişmesinin Belirtileri Nelerdir?

0
253

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir, Boğaz Şişmesinin Belirtileri Nelerdir? Kış aylarında havaların da soğumasıyla vücudumuz birçok hastalık tehdidiyle karşı karşıya kalır. Soğuk algınlığı, grip, nezle, bademciklerin şişmesi vb. hastalıklar günlük yaşantımızı ciddi şekilde etkileyebilir. Hatta öyle ki evde yatmak zorunda kalıp iş, okul gibi önemli alanlarda aksamalar yaşayabiliriz.

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir, Boğaz Şişmesinin Belirtileri Nelerdir?

zJ2ggg 300x225 - Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir, Boğaz Şişmesinin Belirtileri Nelerdir?
Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir, Boğaz Şişmesinin Belirtileri Nelerdir?

En sık karşılaşılan hastalıklardan bir tanesi de boğazın yani bademciklerin şişmesidir. Genellikle kışın daha sık görülse de yaz aylarında da soğuk su, dondurma derken aniden boğaz şişebilir . Küçük çocuklar için bu durum bazı durumlarda kabusa dönüşebilir ve ileri vak’alarda bademciklerin alınması gerekebilir.

Boğaz Şişmesi Neden Olur?

Boğaz şişmesinin temel sebebi bademciklerin bakteri ve mikroplar yüzünden iltihaplanmasıdır. Bademcikler, boğazımızın üst kısmında ve her iki yanısıra bulunur. Geniz etiyle beraber vücudumuzun bağışıklık sisteminin bir parçadır. Dışarıdan gelen bakteri ve mikroplara karşı filtre gibi çalışır. Vücudumuzun savunma sisteminin temeli olan antikor üretiminde önemli rol oynar..

Bademcikler, bakteri ve mikroplarla savaşta lider birliktir. Ancak çok fazla bakteri ve mikrop girişi olduğu zaman vücudumuz da buna paralel olarak antikor üretimini arttırır. Bu artış ve bakterilerin etkisiyle bademciklerimiz iltihaplanarak şişer. Bademcik iltihaplanmasına “tonsilit” denir.

Bademcik iltihaplanması çocuklarda daha yaygındır. Genelde 7-10 gün arasında geçen bu durum süreğenleşirse bademcik ameliyatı kaçınılmaz olur.

Boğaz Şişmesinin Belirtileri Nelerdir?

Bütün hastalıklarda olduğu gibi boğaz şişmesinin de belli belirtileri vardır. Bademciklere bağlı olarak gelişen boğaz şişmesinin belirtileri şu şekildedir:

Yutkunmada Zorluk: bademcikler boğazımızın üst kısmında ve her iki yanısıra bulunur. Bademcikler şişince boğazımızda doğal olarak bir tıkanma olur ve yutkunmada zorluk çekeriz. Yuttuğumuz şeyin boğazımıza takıldığı hissi oluşur.

Ağrı: Boğazımızda ağrı başlar.

Ateş: Bademciklerdeki iltihaplanmayla orantılı olarak ateşimiz çıkar. Bunun sebebi bedenin mikroplarla savaşmak için kendini korumaya almasıdır. Küçük çocuklarda yüksek ateşe karşı tetikte olmak gerekebilir. Havale geçirme riski unutulmamalıdır. Havale, ufak çocuklarda bilhassa beyinde kalıcı hasar bırakabilir.

Halsizlik ve Yorgunluk: Vücut bakteri ve mikroplarla savaştığı için yorgun düşer. Bu nedenle kişi kendini halsiz ve yorgun hisseder. Yatarak dinlemesi tedavinin önemli bölümünü kapsar.

Ağızda Kötü Koku Oluşması: Bakteri ve mikropların yol açtığı iltihaplanma ağzımızın kötü kokmasına neden olur.

Boyunda Şişkinlik: Boynumuzun her iki tarafında bulunan bezlerde şişmeler olur.

Ses Kısılması: Boğazımızdaki şişme ve iltihaplanma ses tellerini de etkileyerek sesimizin kısılmasına neden olur.

Bu belirtiler birlikteinde baş ağrısı, çene ve boyunda titiziyet, bademciklerin aşırı kızarması gibi belirtileri de birlikteinde getirir.

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Boğaz şişmesi her insanın başına gelen ve genelde basit atlatılan bir hastalıktır. Ancak ufak çocuklarda dikkat edilmesi gerekir. Özellikle yüksek ateş ciddi riskler taşır. Boğazdaki iltihaplanma ileri düzeydeyse antibiyotik veya penisilin tedavisi gerekebilir. Bu tedavilerin de çözüm olmadığı durumlarda bademciklerin ameliyatla alınması gerekir.

Öte yandan yeni başlayan boğaz şişkinliğine karşı evde uygulanabilecek bitkisel ya da doğal çözümler de vardır. Bu sayede günlük yaşamımızı etkilemesine izin vermeden bu rahatsızlığı basitçe atlatabiliriz.

Bal-Limon: Boğaz şişkinliğine en iyi gelen çift bal ve limondur. Bir tatlı kaşığı bal ve bir limonun suyunu, bir su bardağı sıcak suyun içinde iyice karıştırın. İsteğe bağlı olarak karışımın içine bir tutam karabiber de ekleyebilirsiniz. Bu karışımı için. Bal-limon karışımı boğazdaki şişliğe iyi gelecek ve rahatlama sağlayacaktır. Gün içinde 3-4 kez bu karışımı içebilirsiniz.

Süt: Ilık süt bademcik iltihabı üzerinde etkilidir. Sütün yaralar ve iltihaplar üzerindeki onarıcı etkisi boğaz şişmesine karşı da koruyucudur. Ayrıca 1 bardak ılık sütün içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal ve bir tutam karabiber eklerseniz daha da etkili olacaktır.

Zerdeçal: Zerdeçal doğal antibiyotiktir. İltihap önleyici ve antiseptik etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. 1 bardak sıcak suyun içine 1 tatlı kaşığı zerdeçal ilave edin ve hoşce karıştırın. Su ılıdıktan sonra boğazınıza bu su ile gargara yapın. Günde 4-5 kez yapabileceğiniz bu karışım boğazınızdaki iltihabın kurumasında etkili olacaktır.

Siyah Turp: Son zaman yaygınlaşan ve boğaz şişmesinde çok etkili olan siyah turp kürünü evde rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. Bir adet siyah turp ve bal, bu kür için gerekli olan malzemeler. Siyah turbun ortasını dikkatlice oyun. Oyuk kısmın içine bal dökün. Bunu yaptıktan sonra turbun tepesinden kestiğiniz parçayı yine kapak şeklinde kullanarak turbun ağzını örtebilirsiniz. Ballı turbu bir bardağın üstüne oturtarak sabaha kadar bekletin. Süzülen suyu için. Boğaz şişmesine karşı çok etkili bir teknikdir. Küçük çocuklara ve iyot hastalarına ise tavsiyelmez.

Ada Çayı: Ada çayı da boğaz şişmesine karşı etkili doğal çözümlerden biridir. Ada çayını 1 bardak sıcak suda 10 dakika kadar demleyin su ılıdıktan sonra gargara yapın. Ayrıca ada çayı bademcik iltihabına bağlı boğaz ağrılarının geçmesinde de etkindir.

Ihlamur: Ihlamur kış aylarının vazgeçilmezdir. Boğaz şişmesinde de boğazımızın rahatlatması açısından önemlidir. Ihlamuru demlerken içine 1 dilim elma ve limon kabuğu atarsanız daha da yararlı olacaktır. Şeker yerine bal koymayı da unutmayın. Ballı ıhlamur boğaz için şifa deposudur.

Tarçın Çayı: Tarçın antibakteriyel bir özellik taşır. Bakterilerin üremesini, çoğalmasını engeller. Boğazımızda da bakterilerden meydana gelen iltihaplanmaya karşı tarçın çayı son derece etkilidir. 1 su bardağı sıcak suyun içine ½ tatlı kaşığı toz tarçın koyarak aşağı yukarı 7-8 dakika demlenmesini bekleyin. İsterseniz sade dilerseniz de içine bal ve limon ekleyerek tüketin. Günde 3 bardaktan fazla içmemeye özen gösterin. Unutmayın her şeyin fazlası zarar.

Sarımsak: Doğanın bize sunmuş olduğu sağlık mucizelerinin başında kuşkusuz ki sarımsak geliyor. Doğal antibiyotiklerin başında saydığımız sarımsak boğaz şişmesine karşı da çok etkilidir. Bir diş sarımsağı ikiye bölüp ağzınıza atın ve şeker emer gibi suyunu emin. Eğer bunu yapamıyorsanız 1 bardak suyu cezveye dökün ve içine 3 diş sarımsak atarak 10 dakika kaynatın. Daha sonra karabiber ilave ederek için. Sarımsak deyince aklınıza kokusu gelmiştir. Sarımsağın ağızda bıraktığı kokuyu gidermek içinde 4-5 tane maydanoz çiğnemek işe yarayacaktır.

Zeytin Yağı ve Kuru Soğan: Zeytin yağı ve soğanın iyileştirici etkisi yüz uzun yıllardan beri biliniyor. 1 yemek kaşığı zeytin yağında orta boy 2 adet soğanı rendeleyerek kısık ateşte kavurun. Daha sonra temiz bir tülbentin içine koyun ve boğazınıza sarın. Boğaz şişkinliğini hemen rahatlattığını göreceksiniz.

Bitki Çayları: Boğaz şişkinliği rahatsızlığı yaşayanların gün boyu bol sıvı tüketmesi önemlidir. Kekik, böğürtlen, ebegümeci, nane, kuşburnu gibi bitki çayları sıvı tüketimi için en uygundir. Gün boyu bu çayları içerek sıvı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Taze Sıkılmış Meyve Suları: Tam bir vitamin deposu olan taze sıkılmış meyve suları yalnızca boğaz şişkinliğine değil bütün hastalıkların tedavisinde etkindir. Bu yüzden bol bol taze sıkılmış meyve suyu tüketmeliyiz.

Şeker Emme: Direk bir tedavi tekniği olmasa da şeker emmek tükürük bezlerinin çalışmasını sağlar ve böylece boğazın kuru kalmasını önler.

Boğazımızda rahatsızlık hissettiğimiz andan itibaren netlikle sigara içmemeliyiz. Sigara esasen iltihaplanmaya başlayan boğazımıza daha çok zarar verecek ve iyileşme sürecini yavaşlatacaktır.

Genellikle kış aylarında başımıza gelen ve bizi yorgun, halsiz bırakarak iş ya da okul yaşamından geri bırakan boğaz şişmesine karşı yukarıyada açıkladığimiz bitkisel çözümlerle önlem alabilir, hastalığın ilerlemesini önleyebilirsiniz. Ancak bu tekniklerin hastalığın hafif seyrettiği durumlarda işe yarayabileceğini unutmayın ve netlikle uzman bir hekime görünmeyi ihmal etmeyin. Özellikle ufak çocuklarda boğaz iltihapları yüksek ateş gibi ciddi problemlera yol açabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here