Böcek-Arı Sokmaları ve İlk Yardım Nasıl Olmalı?

0
350

Özellikler bahar ve yaz aylarında böcekler ve arıların doğaya çıkması ayrıca insanların da daha açık giysiler giyerek park, bahçelerde bulunması insanlarla böcek ve arıların iletişimini artırmakta dolayısıyla böcek ve arı sokmalarıyla sık sık karşılaşılmaktadır.

arı sokması 1 - Böcek-Arı Sokmaları ve İlk Yardım Nasıl Olmalı?

Böcek ve arı bir insanı soktuğunda ilk olarak sokulan yer şişer ve bir kızarıklık oluşur, ayrıca zehrin türüne göre ağı ya da kaşıntı yapabilir veya sokulan insanın bu tür bir sokmaya karşı alerjisi varsa vücudun da genel bir kızama ve kaşıntı söz konusu olabilir.

Peki böyle bir durumla karşılaşıldığında ne yapılmalı? Eğer bir insan arı tarafından sokuldu ve arının dikeni hala orada duruyorsa hemen çıkarın. Sokulan yere amonyak veya tentürdiyot sürün eğer bu iki madde yanınızda yoksa idrar sürün. Soğuk su veya buz ile sokulan yere pansuman yapın. Acısını almak için küle sirke dökerek elde ettiğiniz çamuru şişen yere sürün. Arı sokmalarında ayrıca tetanoz tehlikesi vardır. Eğer bir alerji veya daha anormal bir durumla karşılaşırsanız hastayı en yakın sağlık kuruluşuna götürün.

Bu tür bir durumla karşılaşmamak için pikniğe çıkarken veya tatilinizi çadırda geçirirken yanınıza ilk yardım çantası mutlaka alın bu çantada amonyak veya tentürdiyot gibi ilaçlar mutlaka bulunsun. Özellikler ayaklarınızı açık tutmayın en azından bir çorap giyin. Küçük çocuklar ve bebekler daha hassas olduğundan onların daha iyi korunmasını sağlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz