Böbrek Taşı Neden Oluşur? Böbrek Taşına Neden Olan Gıdalar Nelerdir?

0
284

Böbrek Taşı Neden Oluşur? Böbrek Taşına Neden Olan Gıdalar Nelerdir?

Böbrek Taşına Neden Oluşur Böbrek Taşına Neden Olan Gıdalar Nelerdir - Böbrek Taşı Neden Oluşur? Böbrek Taşına Neden Olan Gıdalar Nelerdir?

Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Özellikle erkeklerde daha sık rastlanan böbrek taşları, dünyanın her yerinde, her mevsiminde ve her ikliminde görülebilir. Günlük alınması gereken sıvının vücuda alınmaması ve sıcaklıkların etkisi de etken gösterilebilir.

Böbrekden çıkan taşlar - Böbrek Taşı Neden Oluşur? Böbrek Taşına Neden Olan Gıdalar Nelerdir?

Böbrek Taşına Neden Olan Gıdalar Nelerdir?

Beslenme ve sıvı tüketimi böbrek taşı oluşumunda çok önemli bir yere sahiptir. Gerektiği kadar su ya da sıvı almamak böbrek taşı oluşumuna davetiye çıkarır. Günde minimum 1 litre kadar idrar atılması böbreklerin sağlıklı çalışması açısından çok önemlidir. Vücuda bol miktarda sıvı almak gerektiği için bol miktarda çay ya da kahve içerek böbrek taşı oluşumunu engelleyemezsiniz. Gerek vücut sağlığınız gerekse böbrek sağlığınız için günde 2 litre su içilmesi önemli bir husustur. Bunların dışında beslenme kısmında ise özellikle böbrek taşı olan insanların vücutlarına fazladan kalsiyum girdiğinde böbrek taşı oluşumu kaçınılmaz olur. Bu nedenle süt ve süt ürünlerini tüketirken dikkatli olmalıdırlar. Bunlara ek olarak çok şekerli ve yaz aşırı tuzlu beslenmemek, dengeli bir şekilde beslenmek, hazır olarak satılan paketlenmiş ve ya fast food ürünlerinden uzak durulmalıdır. Ayrıca aşırı kilo alarak ideal kilonun üstüne çıkmak da hem vücut sağlığına hem de böbrek sağlığınıza olumsuz etkiler sağlar.

Böbrek Taşı Oluşumunu Nasıl Engellerim?

İdrardaki kalsiyum miktarını artıracağından sodyum tüketimini minimuma düşürün. Tuz ve deniz ürünlerinde bol miktarda sodyum bulunur. Protein ağırlıklı beslenme programlarından kesinlikle uzak durun. Beslenme programınızda almanız gereken kalsiyum miktarını doktorunuzla karar verin çünkü eksikliğinde ve fazla olması durumunda böbrek taşı oluşabilir. Bunların yanı sıra böbrek taşı oluşumunda etkili olan besinler; pancar, kuru yemiş, ıspanaktır. Asitli içecekler de böbrek taşı oluşumunda etkilidir. Böbrek taşı oluşumunun engellenmesinde şifalı bitkiler de kullanılabilir. Örneğin maydanoz sapı ve mısır püskülü ile hazırlanan kürleri kullanarak böbrekler korunabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz