Beyin Kanaması Nedir? Beyin Kanaması Nedenleri

0
105

Beyin Kanaması Nedir? Beyin Kanaması Nedenleri

Önlem alınmamış yüksek tansiyon, yaşanan travma ve beyinde bulunan arter damarlarında zayıflama sonucu beyinde kan birikmesine bağlı olarak meydana gelen duruma denir. Beyin kanaması, damarlarda oluşan bozukluklar, beyinde oluşan tümör ve kanamanın artmasına sebep olacak karaciğer hastalıkları gibi durumlar nedeni ile görülebilir. Genç yaşlarda görülen beyin kanamasının sebebi genel olarak travma iken 50 yaş üstü kişilerde yüksek tansiyon ve anevrizma nedeni ile olmaktadır.

Beyin kanamasının belirtileri?

Beyin kanaması belirtileri olayın gerçekleştiği bölgeye göre farklılık gösterir. Beynin görmeyle ilgili bölümünde oluşan bir kanama görme bozukluklarına sebep olurken, konuşma ile ilgili bölümünde olan bir kanama ise konuşma bozukluklarına sebep olabilir. Beyin sapında oluşacak bir kanama ise kişinin komaya girmesine sebep olabilir. Beyin kanamasında genel belirtiler ise vücudun tek taraflı olarak meydana gelen güçsüzlüğü ve denge bozukluğudur. Baş ağrısı sık görülen bir belirti olmasına karşın her beyin kanaması durumunda baş ağrısı görülmeye bilir. Uyku hali ile birlikte gelen bilinç zayıflaması, yutkunmada zorlanma, el titremesi, mide bulantısı, kusma ve duyularda zayıflama beyin kanaması belirtilerindendir.

Beyin kanaması nedenleri nelerdir?

-Hipertansiyon: Kontrol altına alınmamış bir hipertansiyon(yüksek tansiyon), zaman geçtikçe beyin damarlarındaki çeperlerin zayıflamasına sebep olur. Hipertansiyon beyin kanaması nedenleri arasında ilk sıralardadır.

-Travma: Baş gölgesine alınan darbeler beyin kanamasına sebep olmaktadır.

-Anevrizma: Beyin damarlarının gevşemesi ile içi kan dolu şişlik olan anevrizma, zamanla gelişen kan basıncı yüzünden yırtılabilir ve beyin kanamasına sebep olur.

-Karaciğer hastalıkları: Karaciğerde oluşan hastalıklar, vücudun bölgesel olarak kanama riskinin artmasına sebeptir.

-Tümör: Beyinde oluşan bir tümör beyin kanamasına sebep olabilir. Damar anormallikleri: Beyinde bulunana damarlarda oluşan zayıflık beyin kanamasına sebep olabilir.

-Kan bozuklukları: Kanda oluşan hemofili ve anemi gibi durumlar trombosit seviyesini düşürdüğü için beyin kanama riskini artırır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 + 9 =