Beyin Egzersizleri ve Faydaları

0
206

Beyin egzersizleri bilinçli olarak yapılan ve beynimizi kalıplarından çıkarmayı amaçlayan uygulamalardır. Bu uygulamalar, beynin sınırlarını zorlamaya yöneliktir. Yeterli sıklıkla beyin egzersizi yapmak beynin gerçek potansiyelini açığa çıkarmak ve günlük hayatımızda daha verimli bir şekilde kullanmamıza yardımcı olur.

Beyin egzersizleri sanıldığı gibi bilimsel yöntemlere sahip değildir. Bu egzersizleri evinizde kendi başınıza bile kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunu yapmak için ilk başta ön yargılarınızdan kurtulmak ve kararlı olmak gerekmekte. “Ben bunu yapamam” ya da “Bunu yapmaktan sıkılırım” gibi düşünceleri bir kenara bırakıp düzenli olarak beyin egzersizleri yapıldığı taktirde normal yaşantınızda bunun etkilerini zamanla görmeye başlayacaksınız.

En iyi beyin egzersizleri genellikle resim ve müzik gibi sanat dallarında kullanılan aletlerle yapılmakta. Örneğin daha önce hiç resim yapmamış bir kişi olsanız bile renkli boya kalemleriyle kağıt üzerine bir şeyler çizmeye çalışın. Ne çizdiğiniz önemli değil. Önemli olan çizerken aklınızdan geçen düşünceler ve zihninizin bu düşünceleri kağıda yansıtmaya çalışması. Bu bile başlı başına basit bir beyin egzersizidir.

Enstrüman Çalmak En İyi Beyin Egzersizleri Arasında

Beyin egzersizini bir adım daha ileri götürerek bir müzik enstrümanı çalmaya çalışabilirsiniz. Piyano ya da gitar gibi enstrümanlar beyninizin farklı bölümlerinin farklı şekilde kullanılması sağlar. Örneğin gitar çalarken aynı anda şarkı söylemek güzel bir beyin egzersizidir. İki işi de aynı anda hatasız yapmaya başladığınız andan itibaren bu işlemi daha karmaşıklaştırabilirsiniz. Örneğin bir klasik müzik eserini hem çalıp aynı anda söyleyebilmek sadece beynini ustaca kullanabilen insanların yapabilecekleri bir şeydir.

Bulmaca çözmek, satranç oynamak, bilgisayar oyunu oynamak, şiir yazmak, beyin egzersizleri arasında gösterilebilir. Ancak buradaki püf nokta bu işleri kolaylıkla yapabildiğinizi anladığınız anda çıtayı biraz daha yükseltmek olacaktır. Bunun sebebi ise o egzersizin beyniniz için görevini tamamlamasından dolayıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × four =