Bel Ağrısı Neyin Habercisi? Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

0
300

Bel Ağrısı Neyin Habercisi? Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

  Bel ağrısı bel kaslarına yapılan, zorlamalarda, duruş bozukluklarında eklemlere zarar vererek ağrıya yol açar. Genellikle bel fıtığı olarak düşünülür. Bel ağrılarının artmasının sebebi öne fazla eğilme, ani hareketlerde bulunma, uzun süre ayakta durma gibi birçok neden bel ağrısının daha çok şiddetlenmesine sebep olmaktadır. Sağlık açısından en sık rastlanan fiziksel şikayetlerden biridir.

Bel Ağrısı Neyin Habercisi Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir.fw  - Bel Ağrısı Neyin Habercisi? Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Bel Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Bel ağrısının nedenleri arasında omurga kırıkları veya omurga kayması, bel zorlaması, belde omurganın kireçlenmesi, mide, böbrek gibi organların hastalıkları bele sarması ve ağrı yapması, ani hareketler, ağır iş yapmaya çalışmak, uzun süre ayakta kalmak gibi birçok bel ağrısı nedenleri vardır. Aşırı kilo almak ve sigara kullanımı bel ağrısını tetikler. Masa başı işlerde çalışan birinin uzun süre hareketsiz bir şekilde oturması bel ağrısı ve bel fıtığı gibi birçok hastalığa yol açmaktadır. Safra kesesi ve böbrek taşı bel ve eklem ağrılarına sebep olmaktadır.

Bel Ağrısı Neyin Habercisi?

Her bel ağrısı bel fıtığı olmayabilir. Bel ağrısı omurga kireçlenmesine, omurga iltihabına, kemik hastalıklarına ve kireçlenmelerine, iç hastalıklarına, romatizma hastalıklarına, damar tıkanıklarına, tümörlere ve bunun gibi birçok hastalığın habercisidir. Hareketsiz bir yaşam bel ağrısının ve kas zayıflıklarının habercisidir. Bel ağrısı birçok kanser hastalığının habercisi de olmaktadır.

Bel Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Bel ağrısı tedavisi ameliyatsız da tedavi edilebilir. Uzman doktorlar kontrolünde ağrı kesici ilaçlar veya iğneler, kas gevşeticiler, ağrı bantları gibi birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Başka bir tedavi yöntemi ise fizik tedaviler, yatak istirahati, egzersizlerle de tedavi edilmektedir. Bel ağrısı bel fıtığından kaynaklanıyor ise uzman doktor sayesinde ameliyatla tedavi edilebilir. Bel fıtığı ameliyatında fıtık olan yer temizlenir ve sinir üzerindeki ağrıyı kaldırır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz