Ana Sayfa Sağlık Bebek Gelişiminde Anne Sütü

Bebek Gelişiminde Anne Sütü

0
284

Bebekler için en yararlı besinlerin başında anne sütü gelmektedir. Bu süt bebeklerin ihtiyaç duyabilecekleri her türlü besini tek başına ve 6 ay boyunca karşılayabilir. Bu sebepten dolayı bebekler doğduktan sonra ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmelidirler.

annesutu01 - Bebek Gelişiminde Anne Sütü

İlk 6 ay anne sütü ile beslenen bebekler bu tarihten sonra sütle beslenmeye devam edilmelidir. Ortalama olarak bebekler 2 yaşına kadar süt ile beslenebilirler. Eğer verilecek süt bir süre sonra yeterli gelmiyorsa takviye olarak da devam sütü kullanılabilir. Bununla birlikte bebek 6 aylık olduktan sonra yavaş yavaş ek gıdalar da verilebilir.

Bebeklerde Devam Sütü

Anne sütü bir zaman sonra eğer yetersiz geliyorsa devam sütü kullanmak gerekebilir. Anne sütünün yetersizliği konusunda doktorunuz size yol gösterecektir. Bunun kararını kendiniz yerine doktorunuzun vermesi oldukça önem taşır. Sütün yetmediği yerde bebeğe çeşitli gıdalar vermek sağlığını da tehlikeye atacaktır ve bu gibi durumlarda tercih edilecek tek gıda devam sütü olmalıdır.

Organik sütler çoğu zaman anne sütü ile karıştırılmaktadır. Organik olması anne sütüne yakın olması anlamına gelmez. Organik süt olarak satılan bazı sütler nişasta içermektedir. Oysaki anne sütünde nişasta yerine bulunan madde laktozdur. Ayrıca anne sütünde Omega 3 olarak bilinen balık yağı da vardır. Bu yağ bebeklerin gelişimi için son derece önemlidir. Sadece bebekler için değil balık yağı gelişme evresindeki tüm çocukların tüketmesi gereken bir maddedir. Bu yüzden devam sütünün organik olması bir kriter değildir.

Bebeğin büyümesi ve gelişmesi açısından ona verilecek olan inek, keçi, eşek sütü gibi sütler hiçbir zaman yeterli faydayı sağlamayacaktır. Bu yüzden ilk 2 yıl içinde bebeğin gelişiminin en hızlı olduğu bu dönemde bu çeşit hayvan sütleri bebeğe verilmemelidir.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz