Baş Dönmesi Ve Nefes Darlığı Nedenleri Nelerdir?

İnsan vücudu kimyasal ve fiziksel döngüsünü sağlamış bir sistemler bütünüdür. Bu döngü eksik veya fazla olan tavsiyelerin sonucunda bazı reaksiyonlar gösterir. Günlük protein, kalori, karbonhidrat, vitamin ve su alınımı gibi durumların neticesinde değişimlere maruz kalır. Devam eden süreç içerisinde ise zamanla gözle görülür ve hissedilebilir durumlar meydana gelir. Metabolizmanın tepkimeye girmesi sonucunda buna ilave olarak virüs ve bakteriler hücrelere nüfus ederek hastalıkları meydana getirir. Baş dönmesi ve nefes darlığı da bu etkiler içerisinde sayılabilir. Söz konusu durumda tıp literatürüne göre binlerce muadili olan duruma rastlanmaktadır.

Baş Dönmesi Ve Nefes Darlığı Nedenleri - Baş Dönmesi Ve Nefes Darlığı Nedenleri Nelerdir?

Baş dönmesi ve nefes darlığı nedenleri arasında eksik su tüketimi, organların işlevlerinde aksaklıklar, tansiyon, hava kirliliği, besin zehirlenmesi gibi durumlar bulunabilir. Temelinde görülen bazı sonuçlar ele alındığında ise ihmal edilmeden doktora gidilmesi ve teşhis koyulmalıdır. Zira bu gibi küçük belirtiler çoğu zaman büyük hastalıkların habercisi olabilir.

Hastalık olarak baz alındığında ise bu gibi nedenler doğrudan büyük aksaklıkları meydana getirebilir. Örneğin kişide görülen baş dönmesi, mide bulantısı, kulaklarda tıkanıklık, bulanık görme, deri hissiyatını yitirme gibi durumlar beyin tümörü nedeniyle meydana gelebilir. Bir diğerinde ise nefes darlığı, göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, omurilik kasılması gibi sebepler kalp krizine zemin hazırlayan etmenler olabilir.

Tüm bunların yanı sıra genetik mirasın insanlara bıraktığı kalıtsal hastalıkların bünyesinde bazı deformasyonlar ortaya çıkabilirken bu belirtilerin mutlak olarak dikkate alınması gerekmektedir. Genel olarak bu çerçeveden bakıldığında elbette ilk etapta direkt olarak büyük hastalıklarla ilişkilendirilmemelidir. İnsan bünyesi basit bir yorgunluk sonrasında dahi böyle tepkiler verebilir. Yine de sonucun ‘erken teşhis hayat kurtarır’ ibaresine bağlanması, gerek hastalığın ortaya çıkış süreci gerekse tedavi edilebilme noktasında oldukça fayda sağlayacaktır. Unutmamak gerekir ki; gözlem çoğu hastalığın anahtarıdır.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here