Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir? Hastalıklardan Nasıl Korunuruz?

0
302

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir? Hastalıklardan Nasıl Korunuruz?

Soğuk algınlığı ya da grip olmak kan şekerinizi yükseltebilir ve diyabetlilerin gripten kaynaklanan ciddi komplikasyonlar yaşama riskleri çok daha yüksektir. Yakın dönem içinde bilimsel dergilerde yayımlanan araştırmalardan derlediğimiz bu küçük ipuçlarıyla sağlığınızı kışa hazırlayabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir - Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir? Hastalıklardan Nasıl Korunuruz?

KALİTELİ UYKU ÖNEMLİDİR

Sleep (Uyku) dergisinde yayımlanan bir makaleye göre günde yedi ile sekiz saat arasında rahat, huzurlu bir uyku uyuyan insanlarda hasta olunan gün sayısı önemli ölçüde düşüyor. Huzurlu bir uyku için yatmadan önce ağır yiyeceklerden, kafeinden ve alkolden kaçının. Karanlık, konforlu, serin ve sessiz bir yerde uyuyun.

YEŞİL ÇAY TÜKETİN

Sağlık konusundaki birçok yararının yanında yeşil çayda düzenleyici T hücrelerinin sayısını artıran bir bileşen de bulunuyor. İmmunology Letters adlı dergide yayımlanan bir makalede bunun bağışıklık üzerinde çok önemli bir rol oynayabileceği belirtiliyor. Daha da iyisi yeşil çayınıza bir dilim limon ekleyerek antioksidan C vitamininin gerekli günlük dozunu da almanız olur

YOGA YAPIN

Yoga esnekliğinizi artırmaktan çok daha fazlasını yapabilir. Journal of Alternative and Complementary Medicine adlı dergide de değinildiği üzere 12 hafta boyunca haftada 90 dakika yoga yapanların bağışıklık fonksiyonlarında belirgin artış görülüyor. Özetle, haftalık egzersiz programınıza birkaç gün de yoga çalışması eklemelisiniz.

D VİTAMİNİNİZİ KONTROL EDİN

Çalışmalar D vitamini eksikliğinin bağışıklığı azalttığını gösteriyor. Peki D Vitamini Hangi Besinlerde Var ?

AĞAÇLARLA KUCAKLAŞIN

Japonlar bunu orman banyosu olarak da adlandırıyor. Her ne kadar bu kulağa tuhaf gelse de çalışmalar, ağaçlar arasında zaman geçirmenin bağışıklık sisteminin çok önemli bir parçası olan hücreleri aktive ettiğini gösteriyor. Ya da biriyle kucaklaşın! Psychological Science dergisinde de belirtildiği gibi kucaklaşmak stresin zararlı etkilerini ortadan kaldırarak sizi enfeksiyonlara karşı koruyabiliyor.

KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN VAZGEÇİN

Sigara içmek bağışıklığınızı azalttığı gibi sizi hastalıklara daha eğilimli bir hale getiriyor. University of North Carolina at Chapel Hill’de yapılan bir araştırmaya göre elektronik sigaralar da bağışıklık sisteminize zarar verebiliyor.

MASAJ YAPTIRIN

Kendinizi şımartmak için bahane aramayın, şımartın. Journal of Alternative and Complementary Medicine (Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp) dergisinde yapılan bir çalışma da 45 dakika süreyle yapılan İsveç masajının vücudu hastalıklara karşı koruyan beyaz kan hücrelerinin seviyesinde önemli değişikliklere neden olduğunu gösteriyor.

GÜNDE BEŞ PORSİYON SEBZE

American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre günde iki öğün yemek yiyenler arasında hastalanma oranı yüzde 33 iken beş öğün sebze yiyenler arasında yalnızca yüzde 20.

EGZERSİZDEN ZEVK ALIN

Egzersizin yararları saymakla bitmez özellikle de diyabetliyseniz. Ancak belki de egzersizin solunum sistemi hastalıklarının belirtilerini ve ciddiyetini azaltmakta önemli bir rol oynadığını bilmiyorsunuz. British Journal of Sports Magazine adlı dergide yayımlanan bir makalede düzenli aerobic egzersizleri yapanların çok daha seyrek soğuk algınlığına yakalandıkları, haftada en az beş kez egzersiz yapanların ise çok az yakalandıkları belirtiliyor. Eğer egzersiz yapanlar hastalansalar bile, soğuk algınlıkları yapmayanlara göre çok daha hafif seyrediyor.

MORALİNİZİ YÜKSEK TUTUN

Pozitif duygular yalnızca ruhsal durumunuz açısından iyi olmakla kalmayıp bağışıklık sisteminize de doğrudan olumlu etki yapıyorlar. Emotion adlı dergide yayımlanan bir makaleye göre genç yetişkinler; huşu, merak ve hayranlık gibi pozitif duyguları ne kadar fazla yaşarlarsa, sağlık zafiyetiyle bağlantısı olduğu bilinen proteinlerden sitokinlerin seviyesinin düşmesine o kadar olumlu katkı yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz