Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

0
279

Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  İnsan vücudunda en hızlı zarar gören yerlerden birisi ayaklardır. Ayakların sağlık açısından iyi durumda olması ve güzel görünmesi yapılan bakıma bağlıdır.

Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır - Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

AYAK BAKIMI NASIL YAPILIR?

Ayak bakımının ilk aşaması tırnaklardır. Güzel görünen ayaklara sahip olmak için tırnaklara düzenli olarak bakım yapılmalıdır, düzenli olarak tırnaklar kesilmeli ve törpülenmelidir. Haftada bir iki gün ayak banyosu yapılması ve sonrasında ayakların kaliteli bir krem kullanarak güzelce nemlendirilmesi ayak sağlığına ve estetiğine faydalıdır. Günde iki kez, bir sabah bir akşam, soğuk suyla yıkanmalı. Sürekli spor yapan veya ayaklarına çok yüklenen insanlarda ayak yorgunluğu görülmektedir. Bunun için önerilen çözüm yolu güzel bir masaj jeli ile ayakaltına ve bileklere düzenli olarak masaj yapılmasıdır. Ayakaltlarındaki sertleşmeler ölü hücrelerden kaynaklanmaktadır ve bunun önlenmesi için ölü hücreleri yok eden doğal kremler önerilmektedir.

 AYAK BAKIMINDAKİ PÜF NOKTALAR

Törpüleme tek yöne doğru yapılmalı ve tırnak altı yumuşak bir çubukla temizlenmelidir.

-Ayak şişmeleri için bitki banyoları kullanmak oldukça yararlıdır.

-Yumuşak ayaklara sahip olmak için soğuk parafin yöntemi önerilmektedir.

-Peeling işleminden sonra aroma yağlarıyla masaj yapmak ayaklara faydalıdır.

 AYAK İÇİN ETKİLİ BİR PEELİNG FORMÜLÜ

Yulaf ezmesi, mısır irmiği, deniz tuzu, limon ve nane gibi ferahlatıcı esanslar bir kapta kremamsı bir kıvam alana kadar karıştırılır, ayak banyosundan sonra ayaklara ovarak sürülür ve sonrasında bir süre masaj yapılır. Bir süre beklendikten sonra ovalayarak yıkama yoluyla çıkarılır. Ayaklar yıkanır ve nemlendirici krem yardımıyla nemlendirilir.

 SOĞUK PARAFİN YÖNTEMİ

Ayakların yumuşaklığı için, soğuk parafin bakımı oldukça etkilidir. Öncelikle peeling uygulayarak veya çeşitli ilaçlar kullanarak ayaktaki ölü hücreler tabakası atılır. Daha sonra ayak çevresi, parafin sürülerek kapatılır ve yirmi dakika beklenir. Sonrasında açılır ve nemlendirici krem sürülür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz