Astım Nedir? Astım Atağı Nasıl Gelişir?

0
280

Astım Nedir? Astım Atağı Nasıl Gelişir?

  Bir astım atağı sırasında nefes almanız yavaşlar, nefes alırken zorlanırsınız. Akciğerlerimiz de bulunan bronşiyal tüplerin etrafını saran kaslar, siz nefes almaya çalışırken kasılmaya başlar. Daha sonra havayolların da oluşan iltihap nedeniyle açığa çıkan ödem hava yollarını daraltır. Bu durum “Bronkospazm” olarak adlandırılır. Konuşurken oluşan hırıltılar bunun belirtilerinden biridir.

Astım - Astım Nedir? Astım Atağı Nasıl Gelişir?

Daha sonra bu oluşan ödem, iltihap ileri seviyede ise akciğerlerde bulunan bezler ürettiği salgıları arttırarak nefes darlığını biraz daha arttırır. Bu durumlar tekrarlanmaya devam ederse hava yollarında çeşitli sorunlar kalıcı hale gelebilir. Astımlı hastalar genellikle bu durumu şu şekilde belirtir; göğsümün üstüne bir ağırlık çöküyor, boğazıma sanki bir şey takıldı ve çıkaramıyorum. Ayrıca astım hastalarında şu şikayetler de sık duyulmaktadır; göğsümdeki hırıltılar beni çok rahatsız ediyor, göğsümdeki hırıltılar yüzünden çevremdekilerle konuşurken rahat edemiyorum.

Eğer pik akım ölçeri kullanırsanız, astım atağı sırasında çıkan değerin normal değerden daha az olduğunu fark edersiniz.

Hafif Astım Atağı

Hafif astım atakları sık sık görülebilmektedir. Bu tarz durumlarda solunum, uygulanan tedaviden kısa süre sonra ve ya bir kaç saat içinde düzelebilir. Bu çok endişelenilecek bir durum değildir. Fakat her zaman dikkatli olup gerekli önlemleri almalısınız.

Şiddetli Astım Atağı

Şiddetli astım atakları, hafif astım ataklarına göre daha az görülebilir (Eğer sık görülüyorsa hemen doktor yardımı almanız gerekebilir). Şiddetli ataklar başlayınca oldukça çabuk tedavi almanız sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

 Astım Ataklarına Neler Sebep Olabilir?

-Ani hava değişiklikleri

-Üst solunum yolu enfeksiyonları

-Olaylara ani tepki verme(aniden gülme, ağlama)

-Çeşitli bitki polenleri

-Çok fazla maruz kalınan tozlar

-Bazı keskin kokulu parfümler

-Sigara dumanı

Unutulmamalıdır ki sağlık kesinlikle önemsenmesi gereken bir konudur! Bu yüzden hastalığınızı tetikleyecek durumlara karşı dikkatli olmalısınız!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz