Anneden Bebeğe Geçen Hastalıklar

0
201

Anneden Bebeğe Geçen Hastalıklar

Genetik yapımız bizi oluşturur. Bu yapı spermin yumurtayı döllemeye başladığı zaman başlar. Geneler annemizden ve babamızdan gelmektedir. Genler hücrelerdeki kromozomlarda bulunur. Normal bir bireyde 46 kromozom bulunur ve bu kromozomların içinde vücudun yapısına dair bütün kodlar bulunur. Erkek spermi ve kadın yumurtalarında 23 kromozom bulunur ve döllenme esnasında bunlar birleşir. Aralarından sadece ikisi cinsiyet geni taşır. Sperm Kadın ise sadece X kromozomu taşır. Yani bir çocuğu cinsiyetini belirlemesinde erkek sperminin nasıl dölleme şeklidir. Bu kromozomlar bazen genetik hastalıklar da taşır.

Döllenme sonucu anne ve babadan genetik hastalıklar gelir. Daha sonrasında ise anne emzirirken yine hastalık bulaşabilir. Anne çocuk yapısı çok mühim bir şeydir. Genelde kalıtımsal hastalıklar daima bir sonraki Nesil’e aktarılması da birçok faktör nedeniyle çocuğa geçiyor. Annenin ve babanın yaşının ilerlemesi gibi faktörler olacak çocuğa aktarımını arttırıyor. Tabi bunun için anne de önceden hastalıklarını bulması lazım.

 Döllenme Esnasında Geçen Hastalıklar

Döllenme esnasında her iki taraftan da neredeyse eşit gen alımı yapılır. Yani babanın geni baskın annenin geni çekinik diye bir şey olmadığı Kaliforniya Üniversitesi araştırmaları sonucu bulmuştur. Anne X kromozomu taşır X kromozoma bağlı hastalıklar ise Renk Körlüğü, Hemofili hastalığı, Kas Distrofisi’dir. Renk körlüğü, yeşil ve kırmızı renkleri ayırt etmekte zorlanır. Ve araştırmalara göre annenin X geni bu hastalıkta daha önemli bir etmendir. Hemofili, kanın pıhtılaşmasını önleyici maddelerin vücutta ki eksikliğidir. Kas Dİstrofisi, kişinin kaslarının günden güne zayıflamasıdır.

 Anne Sütünden Geçen Hastalıklar

Bebek doğmadan anne süt üretmeye başlar. Bu durum belli bir zamana kadar devam eder. Anneler grip gibi hastalıklar olduğu zaman çocuklarını emzirmeyi bırakıyor. Ama grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar çocuğa geçmez. Anneden bebeğe AİDS, Galaktosemi, madde bağımlılığı suçiçeği virüsü gibi hastalıklar anneden çocuğa emzirme yoluyla geçer.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + four =