Anne Sütünden Sonra En Sağlıklı Protein Yumurta

Anne Sütünden Sonra En Sağlıklı Protein Yumurta - Anne Sütünden Sonra En Sağlıklı Protein Yumurta
Anne Sütünden Sonra En Sağlıklı Protein Yumurta

Sağlıklı Beslenmede Yumurtanın Önemi

Dengeli ve sağlıklı beslenmede yumurtanın önemi saymakla bitmeyecek kadar büyüktür. Kaliteli bir proteine sahip yumurtanın hem besleyici hem de tok tutucu bir özelliği bulunmaktadır.

Anne sütünden sonra sağlıklı protein ve besin olarak en önemli gıdalar arasında gösterilen yumurta hem protein kaynağı olarak hem de sağlıklı beslenmede önemli bir rol oynamaktadır. Tabii ki yumurtanın faydaları göz önüne alındığında çocuktan orta yaşa hatta yaşlılara kadar dengeli ve sağlıklı beslenmede hele ki diyette mutlaka bulunması gerekir.

Yumurtanın, içerdiği kolin maddesi bebek ve çocukların beyin gelişimi açısından da son derece önemlidir. Diyetlerde önemli yer tutan yumurta sadece 140 kalori içermektedir. Günlük 1500 kalorilik bir yaz diyeti uygulayan kişi için hesaplamada, günlük ihtiyacın 10’u kadar yağ, yüzde 10’u kadar da doymuş yağ içermektedir. Gözlerin korunmasında önemli rol oynayan yumurta, ileriki yaşlarda karşılaşılabilecek görme bozuklukları olasılığını da azaltmaktadır.

Kolay Ulaşılabilir ve Mucize Bir Besin

Beslenmede çeşitlilik sağlanarak vücut çalışmasında ihtiyaç olan besin maddeleri vücuda alınmış ve bu şekilde ise aşırı yağ ve tuz tüketmek önlenmiş olur. Protein içeren yumurta et grubu besinler içinde bulunmaktadır. Protein içeriği fazla olan yumurtanın vücutta kullanım oranının fazla olması nedeniyle anne sütünden sonra çok sağlıklı bir protein kaynağıdır. Sağlıklı beslenmede ve dengeli beslenmede vitamin ve mineral içerdiği için önemli rol oynamaktadır. Yumurta hem çok ucuzdur hem de yumurtaya kolaylıkla ulaşılabilir

Yumurtanın besleyici değeri çok yüksektir. Bunun yanı sıra yumurta ucuzdur ve kolay ulaşılabilir. Yumurta kolay hazırlanan bir yiyecektir. Her yaş grubu için idealdir. Kolay çiğnenip kolay sindirimi sayesinde tüm yaş grubundaki insanlar için tercih sebebidir. Sofralarda omletten krepe, böreklerden tatlılara kadar birçok mutfak ürününde ve yemek tarifinde önemli yer tutmaktadır. Besin değeri çok yüksek olup, lezzet açısından da çok lezzetlidir.

Yumurta Sarısı Günlük Protein İhtiyacını Rahatlıkla Karşılar

Protein kaynağı yumurtanın sarısındaki ve akındaki besin değerlerinin türü ve miktarı farklılık göstermektedir. Yumurta akı ile sarısı C vitamini dışında birçok vitamin ve mineral içermektedir. Yumurta sarısı günlük ihtiyaç duyulan enerjinin çoğunu, yağın ve vitaminlerinin çoğunu, fosfor, demir gibi vitaminlerin çoğunu, B vitamininin yarısını karşılamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × four =