Anemi ( Kansızlık ) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
317
Anemi ( Kansızlık ) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Anemi kanda yeteri kadar alyuvar bulunmamasına verilen isimdir. Bunun sonucu olarak da ciğerlerden vücudun bütün dokularına oksijen sağlayan alyuvarlardaki protein olan hemoglobin seviyesi düşer.

H64 - Anemi ( Kansızlık ) Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Çocukların genelde anemik olmamalarının nedeni beslenme düzenlerinde yeteri kadar demir ( hemoglobin yapımında çok önemlidir ) almamalarıdır. Bebekler, özellikle demir takviyesi almıyorsa 12 aylık olmadan önce inek sütü içtiklerinde ( demir bakımından çok fakirdir ) de anemik olabilirler. Ayrıca inek sütü tüketen bebeklerde bağırsak iltihabı görülebilir, bu durum da sindirim kanalından doğru az; ama önemli bir kan kaybına neden olabilirler. Bu da anemiye yol açabilir.

Aneminin belirtileri neden kaynaklandığına göre değişir; ama anemik çocuklar genelde solgun ve huysuz olurlar ve çabuk yorulurlar. Nefes darlığından şikayet edebilirler ve elleri ile ayakları şişebilir. Ayrıca gelişimsel gecikmeler de görülebilir. Odaklanmada sorun yaşadıklarından eğitim hayatları da performans açısından zayıf kalabilir.

Demir eksikliğinin çok az görülen belirtilerinden biri de kandaki kurşun miktarının artmasına neden olan pika’dır ( çöp, boya parçacıkları ya da başka tuhaf maddeleri yeme arzusu ) .

Anemi, kan testi ile teşhis edilir. Demir eksikliği ise sıvıya tablet şeklinde demir takviyesi alınarak tedavi edilir. Demir takvileri dişlerin grileşmesine neden olabilir. Ama bu durum daha sonra düzelir. Ayrıca çocuğunuzun dışkısı siyah olabilir ve bu normaldir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz