Ameliyatla Zayıflamak Sağlıklı Mıdır?

0
188

Ameliyatla Zayıflamak Sağlıklı Mıdır?

Mide Ameliyatı - Ameliyatla Zayıflamak Sağlıklı Mıdır?

Ameliyatla Zayıflamak

Hareketsiz yaşam ve obezite hastalıklarla hatta ölümlerle sonuçlanmaktadır. Bu sorunlarla alakalı olarak, her gün yeni bir tedavi, ameliyat, gibi birçok zayıflama yöntemleri geliştiriliyor. Artık günümüzde yaygın bir şekilde olarak kullanılan ameliyat tipler vardır. Tüp mide ve “ mide by-pass’ı” ameliyatlarıdır. “Duodenal switch” operasyonu da en umutsuz vakalar dahi etki gösterebilen fakat tekniksel açıdan gerekse risk açısından kati suretle uzman kontrolünde yapılması gerektiren son derece önemli bir operasyondur.

Ameliyatla Zayıflamak Sağlıklı Mıdır - Ameliyatla Zayıflamak Sağlıklı Mıdır?

Ameliyatla Zayıflamak Sağlıklı Mıdır?

Ameliyatla Zayıflamak Sağlıklı Mıdır - Ameliyatla Zayıflamak Sağlıklı Mıdır?

Zayıflatıcı ameliyat kilo verme gibi bir sonuç getirirken beraberinde zararları olan bir sonuçta doğuruyor. Bu işlemlerde en önemli husus olayın doğru olarak yorumlanması ve anlaşılması son derece önemlidir. Çünkü bu tür operasyonlara talip olacak kişiler fazlasıyla kilolu olduğundan, zayıflamak riskinden ziyade hayati risk taşıyan operasyonlardır. Bu hastalar morbid obezler olduğundan eğer tedavi süreci başlatılmazsa akranlarına oranla 10 – 15 yıl daha önce hayata veda etmektedirler. Ayrıca operasyonlarda % 0.1-0.4 oranlarında ölüm riski mevcuttur ve cerrahi operasyon için kabul edilebilir bir orandır. Hayat kurtarıcı özelliği kanıtlamış olsa bile bu riski “kalp by-pass” ameliyatı da taşımaktadır.

Hastane Ekibinin İyi Olması

Ameliyatta kullanılan ekipmandan, hemşire ve doktoruna kadar hepsi sonra derece kaliteli ve nitelikli olmalıdır. Hastane ekibi hastanın moralini yüksek tutmalıdır.

Ameliyatla zayıflamak hastasından ve hastanesine göre değişkenlik göstermekte ama yukarıda bahsettiğimiz oranlarda risk taşımaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz