Günümüzde Alzheimer belli bir yaşın üzerindeki insanlarda sık görülen bir hastalık. Hastalık, insanın beyin fonksiyonlarını kullanamaması, unutkanlık, konuşma güçlüğü, pratik düşünememe gibi belirtiler ile ortaya çıkıyor.

alzheimer01 - Alzheimer Olmamak İçin Tüketilmesi Gereken Gıdalar

Alzheimer hastalığının çeşitli evreleri bulunmakta. Hastalık ilerledikçe karşılaşılan evrelerde değişmekte. İlk evre sıklıkla unutma evresi. Bu evrede bir hafta önceki olayları hatırlamama şeklinde etkileri mevcut. İkinci evrede ise etrafındaki insanları yavaş yavaş tanıyamama ve anlamsız konuşmalar başlamakta. Üçüncü evrede ise hasta kendi işlerini yapamaz duruma geliyor ve günün büyük bir çoğunluğunu yatarak geçiriyor. Son evrede ise konuşamama, tuvaletini tutamama ve yemekleri yutamama görülmekte.

Alzheimer Riskini En Aza İndirin

Alzheimer hastalığından korunmak için tüketilen gıdalara da dikkat etmek ve belirli gıdaları fazlaca tüketmek gerekiyor. Bunların en başında ise balık var. Uzmanlar haftada bir defa balık tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar. Balık tüketenlerin, tüketmeyenlere göre yüzde 60 oranında hastalığın riskini azalttıkları kanıtlanmış bir gerçek. Balık hem protein hem de yağ kaynağı olduğu için beyin için gerekli olan en önemli gıda.

Ispanak ise tüketilmesi gereken başka bir gıda. Ispanağın içerisindeki antioksidan yüksekliği Alzheimer hastalığının insanlar üzerindeki ilerlemesini de yavaşlatıyor. Bununla birlikte ıspanağın önemli bir görevi de beyin dokularını korumak. Bu yüzden uzmanlarca sıklıkla tüketilmesi önerilmekte.

alzheimer02 - Alzheimer Olmamak İçin Tüketilmesi Gereken Gıdalar
Jigsaw puzzle, of senior man, falling apart

Alzheimer hastalarının üzerinde yapılan araştırmalarda ortaya çıkan ortak bir nokta ise hemen hemen tamamında vücutlarındaki D vitamini seviyelerinin oldukça düşük olduğu gözlemlenmiş. Bununla birlikte D vitaminini harekete geçiren ana etmen güneş ışığı olduğu için aynı zamanda kişinin günlük 15 ila 20 dakika arasında güneş ışığında kalması ve güneş ışığının vücuda temas etmesi gerekmekte. Ayrıca B vitamini eksikliği de bu hastalığı tetikleyen en büyük unsurdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 + eighteen =