Akciğer Embolisinin Nedenleri Ve Tedavisi

Akciğer Embolisinin Nedenler Ve Tedavisi - Akciğer Embolisinin Nedenleri Ve Tedavisi
Akciğer Embolisinin Nedenleri Ve Tedavisi

Akciğer Embolisi Hakkında

En çok korkulan hastalıklar arasındadır. Kanserden bile ölüm sayısı fazladır. Ölümlerin ‘si Akciğer embolisi yüzündendir. Akciğer embolisi; akciğerdeki damarlar bir pıhtı tarafından tıkandığı zaman akciğerin beslenmesine engel olmaktadır. Bundan ötürü solunum sistemine zarar verir. Tedaviye erken başlanması hastalığın ilerlemesine engel olur. Akciğerde atardamarın tıkanması sonucu akciğer görevini yerine getiremez hale gelir.

Ölüm riski en yüksek hastalıklardan biridir. Hareketiz, sürekli oturan insanlarda pıhtı oluşma riski oldukça fazladır. Uzun süre yolculuk yapan insanların dikkat etmesi gerekir. Bacakta oluşan varisler riski arttırıyor. Özellikle kasıkta oluşan varislerde pıhtı oluşuyor. Kan yolu ile pıhtı akciğere ulaşıyor. Geç fark edilmesi halinde ölüm riski çok fazladır. Akciğer embolisi nedenleri arasında bacaklardan gelen pıhtının kan yoluyla akciğere gitmesiyle oluşur. Bu sadece pıhtı olarak değil gaz ve yağ şeklinde de gerçekleşebilir. Akciğer embolisi kalp krizi ve felç sonrası ölümlerden sonra 3. olarak adını yazdırmaktadır.

Akciğer Embolisinin Belirtileri

Aniden gelişen nefes darlığı en çok rastlanan belirtisi arasındadır. Nefes alırken ağrılar oluşabilir. Kaburgada ağrılar meydana gelebilmektedir. Göğüz yanında ağrılar olabilmektedir. Tansiyon düşüklüğü de belirtiler arasındadır. Akciğer embolisi tedavisi çok gecikmeden başlamalıdır. Tedavide damardan kan sulandırıcı ilaçlar verilir. Kumadin vitamini kullanılır. Damarı tıkayan pıhtı büyükse akciğere kan pompalaması zorlaşıyor.

Ameliyat olan hastalardan pıhtılar temizleniyor. Ameliyat sonrası gerekli ilaçlar veriliyor 3 ay boyunca o ilaçların kullanılması isteniyor. Hayati riski azaltılmış oluyor. Akciğer embolisinden korunma yolları ilaçlardır. Ameliyattan öncede kullanılmaktadır. Ameliyat sonrasında da koruyucu olarak ilaç tedavisi vardır. Yenilen besinlere de dikkat edilmesi gerekmektedir. Kan sulandıran meyve ve sebzeler tüketilmelidir. Sarımsak doğal kan sulandırıcı sebzeler arasındadır. Zencefil, kivi, kızılcık meyvesi, zerdeçal, soğan gibi besinleri tüketilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five − 3 =