Ana Sayfa Sağlık Acı Biber Meme Kanserine Faydalı Mı ?

Acı Biber Meme Kanserine Faydalı Mı ?

0
287

Bir araştırma, çeşitli tedavi tiplerine yanıt veren farklı meme kanseri alt türleri tanımladı. Bunların arasında üçlü negatif meme kanseri agresif olmakla birlikte tedavi edilmesi zor olanıdır. Fakat bu araştırma bu tür bir meme kanserini yavaşlatan molekülü ortaya çıkarmış olabilir.

biber - Acı Biber Meme Kanserine Faydalı Mı ?

Meme kanseri, dünyada kadınlar arasında en yaygın kanser formudur ve 2012 yılında nerdeyse 1,7 milyon yeni vaka teşhis edilmiştir.

Genetik araştırmalar, bilim insanlarının göğüs kanserini çeşitli tedavi türlerine farklı tepki veren türler halinde sınıflandırmasına olanak sağladı. Bu alt tipler meme kanserini tetiklediği bilinen 3 reseptörün varlığını ya da yokluğuna göre kategorize ediliyor, bunlar; östrojen, progesteron ve epidermal büyüme faktörü 2 reseptörü (HER2).

HER2 için pozitif olan meme kanserleri, genellikle tedaviye hatta bazı ilaçlara bile iyi yanıt verir. Fakat Her2 için olduğu gibi, östrojen ve progesteron içinde negatif olan testler vardır bunları üçünün de negatif olmasına üçlü negatif (triple-negative) meme kanseri diye adlandırılır.

Bazı araştırmacıların gösterdiği gibi, Kemoterapi tek seçenek olmakla birlikte, üçlü negatif meme kanseri zor tedavi edilmektedir.

Acının kanser hücreleri üzerindeki etkisinin incelenmesi

Araştırmacılar, üçlü negatif meme kanseri için model olan “capsaicin” olarak adlandırılan SUM149PT hücre kültüründe biber yada acı biberde bulunan aktif içeriğin etkileri tespit edildi.

Daha önce yapılan araştırmalarda bulunan sonuçlar bilim insanları bu araştırma için motive etti. Bu araştırmada kalsiyum ve sodyum gibi iyonları geçiren TRP kanallarının pH ve ısıdan etkilendiği gözlemlendi.

Capsaicin TRPV1 aktive ederek kanseri önlüyor

Birçok hastalığın gelişiminde rol alan TRP kanallarından biri TRPV1 koku alma reseptörüdür.

Capsaicin aynı zamanda hücre ölümü ve bazı kanser tiplerinde kanser hücre gelişimini inhibe ettiği görülmüştür. Daha önce TRPV1 kanalının koku almadan sorumlu olan 5. kafa sinirinde bulunuyor ve acı biberin yapısında bulunan capsaicin ile uyarılabiliyor.

Bu yeni çalışmayla araştırmacılar TRP kanallarının meme kanserinde bulunup bulunmadığını ve aynı zamanda TRPV1 meme kanseri tedavisinde kullanılıp kullanılmayacağını araştırdılar.

Yeni araştırmada TRPV1 kanalının 9 farklı hastadaki meme kanseri örneğinde buldular. Meme kanseri modelindeki araştırmalarda TRPV1 kanalı capcaisin ile aktive edildiğinde kanser hücreleri yavaş fakat etkili bir şekilde öldükleri gözlendi. Ve haraketlerininde yavaşlamış olması metastazının yavaşlatabileceğini de tartışmaya açtı.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz