5 Adımda Çocuğunuz ile Etkili İletişim Kurmanın Yolları

5 Adımda Çocuğunuz ile Etkili İletişim Kurmanın Yolları - 5 Adımda Çocuğunuz ile Etkili İletişim Kurmanın Yolları

1. Çocuğunuz ister yeni doğan bir bebek, ister 15 yaşında bir ergen olsun kendisiyle sağlıklı bir iletişim kurmak istiyorsanız, öncelikle konuşurken gözlerinin içerisine bakıp onu bir birey olarak muhatap aldığınızı göstermek zorundasınız. Aksi taktirde onun kendi seviyenizde olmadığı mesajını verebilirsiniz. Öte yandan göz kontağı kurmak hem sözel hem de sözel olmayan iletişimi analiz edebilmek için oldukça önemlidir. Bildiğiniz gibi jest, mimik, tavır, tutum gibi psikolojik aktarımlar sözel olmayan iletişimin öğeleridir ve iletişimde neredeyse % 80 lik bir orana sahiptir.

2. İletişimde anlatan, yani ifade eden konumundaysanız kelimelerinizi onun gelişim düzeyine göre seçin. Basit ve yalın ifadeler kullanın. Aynı şekilde komutlarınızın ve isteklerinizin kısa,net ve açık olması gerektiğini unutmayın. Şayet dinleyici konumundaysanız onun cümlelerini kesmeyin, düzeltmeyin (bir konuşma bozukluğundan muzdarip değilse) ve konuşmasını bitirmesine müsaade edin. Sabırlı olun!

3. Bana sorarsanız iletişimde en önemli rol duygu aktarımıdır. Şöyle düşünün insanlar neden konuşur? Anlatmak, paylaşmak, isteklerini elde etmek, yaptırım uygulamak vb nedenler için ama en temelde ANLAŞILMAK! için konuşur. Muhatabınız açısından anlaşılabildiğinizi düşünmek sizde hedefinize ulaşma hissini yaratacağı için rahatlama, ferahlama duygusunu uyandırır. Sadece anlaşılmanın gücü ile muazzam bir rahatlama yaşayıp başlı başına bir destek görürsünüz. Bunu elde etmek için ise yapmanız gereken tek şey “Seni anlıyorum” cümlesini kurabilmenizdir. Ve şanslısınız ki tüm duygu aktarımlarında işe yarar bir cümledir bu. Çocuğunuz çok sinirlendiğinde, ya da üzgün olduğunda ya da hayal kırıklığına uğradığında kullanabileceğiniz sihirli bir cümle…

4. İletişimin sözel ve sözel olmayan yönlerinden bahsetmiştik, dördüncü adım kesinlikle sözel olmayan iletişimin aktarımında önemli bir rol oynamaktadır. Tek kelime “Sakinlik”. Ya da “dingin olmak”. Anlatmak istediğiniz bir konu var ise yahut bir konuda yaptırım uygulamanız gerekiyorsa ya da onun tarafından anlaşılmak istiyorsanız mutlaka sakinliğinizi korumaya özen göstermelisiniz. Şöyle düşünün kızgın, üzgün ve aceleci olduğunuzda kullandığınız cümleler hedef odaklı mı yoksa o an aklınıza gelen, rasyonel olmayan ,genellikle karşı tarafı incitici ya da aşağılayıcı kızgınlık dolu sözcükler mi? Sanırım cevabı hepimiz biliyoruz. Peki ama o an kızmam gereken, sınırı aşan ciddi bir haylazlık yaptı o zaman da sakın mi olmalıyım?

Dediğinizi duyar gibiyim. Şayet çocuğunuzun ruhsal gelişimine ve kişilik değerlerine önem veriyorsanız ve aranızda güvenli bir bağlanma kurmak istiyorsanız duygularınızı kontrol etmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Bunun içinse çocuğunuzu ve onun davranışlarını iki ayrı şekilde ele almalısınız kızgın olduğunuz şey onun davranış biçimi, kendisi değil, ve yapmak istediğiniz ise bu davranış biçimini değiştirmek yani kendisini aşağılamak ya da üzmek değil. O halde iletişimde dikkat edeceğiniz husus, çocuğunuz sizin için değerli bir eşyayı kırdığında sakince kırılan parçaları toplamak sonra yaptığı davranışın bir sonucu olarak kendisiyle konuşmak ve bir daha yapmamasını istemek olmalı. Zaten kazara kırıldıysa ne sizin ne de çocuğunuzun yapabileceği bir şey yok, ancak bilerek ve isteyerek kırdıysa sizde onun bir oyuncağını alarak kendisi için önemli bir eşyanın kaybını ona rasyonel bir yolla gösterip empati kurmasını sağlayabilirsiniz. Gördüğünüz gibi kızmak ya da bağırmak bu yöntemin bir parçası değil.

5. Ben dilini öğrenmek ve kullanmak. Hepimiz az ya da çok “İletişimde Ben Dili” ifadesini duymuşuzdur, çok tanımlayamasak da bir aşinalığımız vardır. Ben dili kısaca iletişimde hislerimizi karşı tarafa anlatabilmek, ve paylaşmaktır. Örneğin kırılan vazo hikayemizi ben diline uyarlayacak olursak “ Bu vazo benim için çok değerliydi, onu kaybettiğime üzüldüm” cümlesiyle kendimizi ifade edebiliriz. Ben dilini kullanabilmek iletişimde bize iki şekilde fayda sağlayacaktır. Bir, hislerimizi ifade edebildiğimiz için yersiz kızgınlıklar ve öfke nöbetleri geçirmeyeceğiz. İki, muhatabımızın empati kurmasına olanak sağlayacağız. Öyleyse son olarak iletişimde “Ben dilini” öğrenelim ve hayatımızda uygulamaya başlayalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here