Triger Kayışı Nedir, Ne Zaman Değiştirilir?

0
74

Triger Kayışı Nedir, Ne Zaman Değiştirilir?

Her şeyin belirli bir ömrü ve kullanım süresi vardır. Otomobillerde ise yerleştirilen parçalar belli bir süre sonra değiştirilmesi gerekir. Hiç şüphesiz bunların en önemlisi otomobilin motor yongasında bulunan triger kayışı gelir. Belli bir kullanım veya süre sonunda yıpranan parçalardan olan bu aksam zamanında değiştirilmez ise motorda büyük hasara yol açarak kullanıcı için yüksek meblağda bir harcama çıkarabilir.

Triger Kayışı Nedir?

Bu kayışın İngilizce ismi “Timing Belt” yani zamanlama kemeridir. Genel anlamda yapımında kauçuk maddesinden üretilse de bazı otomobil firmaları zincirli bir aksam da kullanmaktadır. Lakin bu zincirli aksam kauçuk ile elde edilen üründen daha fazla ses ve sürtünmesi itibariyle firmalar tarafından pek kullanılmaz. Bu sebeple daha çok kauçuk maddesini kayış yapımında kullanırlar. Triger Kayışı çalışma prensibini belirtecek olursak; ​İlk marşla beraber krank milinden aldığı hareketi eksantrik miline aktarmasıyla olur. Bu hareketle sübaplar da çalışmaya başlar. Motorun çalışmasıyla birlikte aynı zamanda devir daim pompası da harekete geçer ve böylece kayış aynı anda iki işi yapmış olur.

​​​​​​Ne Zaman Değiştirilir?

​​​​​Bu kayışı zamanında değiştirmek son derece önemlidir. Nitekim zamanında değişimi yapılmayan kayış koparak motora ciddi bir hasar verir. Öncelikle hareket ettirdiği pistonları eğerek onları tamamen işlevsiz hale getirir ve Süpapları kırabilir. Bu sebeple araca bakım yapılırken aynı zamanda Triger kayışına da baktırmak gerekir. Lakin her otomobil firması belli standart bir değişim önerisinde bulunmuştur. Genel olarak firmalar kilometre bazında 50 bin ile 70 bin km arası, senelik bazda ise 4 ile 5 yıl arasında bu kayışın değişmesi gerektiğini kullanıcılara önerir. Bu süreler firmadan firmaya ufakta olsa değişiklik gösterse de genel anlamda bize bir kullanım süresi sunar. Zamanında yapılan müdahale ile değişen Triger kayışı aracınızın motorunu performans ve kullanım süresi olarak ömrünü uzatacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × one =