Rot Balans Ayarı Neden Yaptırılır?

0
204

Rot Balans Ayarı Neden Yaptırılır?

Rot Balans Ayarı Neden Yaptırılır - Rot Balans Ayarı Neden Yaptırılır?

Rot Balans

Tekerlek hizalama ve Tekerlek Dengeleme (rot balans) işlemleri tamamen farklı şeylerdir. Ancak çoğu kez insanların kafasını karıştırır. Özetle, tekerlek hizalaması, tekerleklerin açılarını, zemine dik ve birbirine paralel olacak şekilde ayarlamayı içerir. Bu ayarların amacı maksimum lastik ömrünü sağlamaktır. Tekerlek balansı, lastiklerin ve tekerleklerin herhangi bir titreşime neden olmadan dönmesine izin verir. Bu, tekerlek-lastik kombinasyonu üzerindeki herhangi bir ağırlık noktasının kontrol edilmesi ve ağırlık noktasın bulunduğu yerden tekerleğin zıt tarafına ölçülmüş bir kurşun ağırlık yerleştirilip dengelenmesiyle gerçekleştirilir.

Tekerlek Balansı

Dengesiz çıkışlar, bir aracın genellikle 50 ila 70 mil / saat arasında belirli hızlarda titreşmesine neden olur. Lastiğin bir bölümü diğerlerinden daha ağır olduğunda lastik dengesizdir. Ön lastikteki bir dengesizlik, direksiyon simidinde yaklaşık 60mph’de fark edilir. Bu titreşime neden olmak için yeterli bir sebeptir. Tekerleği dengelemek için, teknisyen onu daha ağır olan parçayı yerleştirerek tekerleği döndüren bir dengeleme makinesine monte eder. Daha sonra karşı taraftaki bir kurşun ağırlığını kaldıran ağır kısmı telafi etmek için sabitlenir. Bir gün önce olmayan bir titreşim fark ederseniz, kurşun dengeleme ağırlıklarının düşmesi olasıdır. Titreşimi daha çok eskrim çarkında hissediyorsanız, sorun büyük ihtimalle ön tekerleğe bağlıdır. Titreşim çoğunlukla koltukta ise, sorun muhtemelen arkadadır. Titreşimler hakkında çok hassas olanlarınız için, eğer titreşimden kurtulmanız mümkün görünmüyorsa, kilitleme çarklarının olup olmadığını kontrol edin. Somelocking pabuçları, tekerlek jantında yaklaşık 1/2 ons’a dönüşen diğer bijon somunlarından 1.5 ons daha ağırdır. Kilitleme tırnağına karşı bir 1/2 ons ağırlık koymaya çalışın ve yardımcı olup olmadığına bakın.

Gevşek veya yıpranmış ön uç parçalarına sahip bir araçta tekerlek hizalaması yapılamaz. Teknisyen ilk önce aşınmış parçaları kontrol eder. Hizalamaya başlamadan önce herhangi bir problem hakkında sizi bilgilendirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz