Muayeneden Geçmenizi Engelleyen Kusurlar Nelerdir?

0
96

Muayeneden Geçmenizi Engelleyen Kusurlar Nelerdir?

Araç sahiplerinin aklına takılan veya fikir sahibi olmadığı konuları açığa kavuşturmak için muayeneden geçmenizi engelleyecek kusurlar hakkında bilgilendirme yapacağız. Her araç sahibinin başına gelecek kusurları kaleme aldık. Sizler için ağır kusurlar konusunu ile ilgili açıklamalar yapacağız. 2018 yılında ağır kusurlar aşağıda görüldüğü şekildedir. Araç sahiplerinin dikkatine duyurulur.

Cam ve Aynalar

Ağır kusur cam ve aynalardan başlayacak olursak eğer şu durumlarda ağır kusur haline geçer. Ön camın onaysız olması sağ veya sol dikiz aynasının araçta bulunmaması cam sileceğinin bulunmaması yıkama sisteminin çalışmaması bunlara örnek gösterilir. Ağır kusurda aydınlatma sistemlerini ele alacak olursak far paslanmış ise veya far yoksa farın içi nemli ise hasarlı durumda olduğunda ve lambalar görevini yerine getirmediği taktirde kusurlu yerine geçmektedir.

Sinyal Sistemi

Sinyal sisteminin kusurları ise şu şekilde olmaktadır. Montajı yanlış yapılmış bir şekilde ise ve yanlış yanıyorsa kusurlu duruma geçer. Aynı şekilde yoksa veya tamamen yanmadığı durumlarda da sinyal sisteminde kusurlu durumdasınız demektir. Elektrik kabloları birbirine sürtüyor durumda ise aynı durum geçerlidir. Çoklu soket su almaması gerekir çoklu soket yoksa aynı şekilde muayenede hasarlı durumda olduğundan ötürü araç muayenesinde geçmenize engel olacaktır.

Süspansiyon

Süspansiyon sistemindeki kusurları şu şekilde anlatabiliriz. Süspansiyonda aşınma mevcutsa aynı şekilde kırık hasarlı veya tadilatı yapılmadı şartlarda araç muayenesinde size engel çıkaracaktır. Bu bilgiler göz önünde bulundurularak araç bakımı ve kontrolüne dikkat edilmesi gerekmektedir. Araç yayları aynı şekilde hasar görmüş kırılmış burkulmuş veya kusurlu durumda ise ağır kusur hali durumda yer alacaktır.

Lastikler

Araç muayenesinde en dikkat edilen hususlardan birisi ise de lastiklerdir. Lastikler yerinde olmadığı koşulda aşınmış yırtılmış veya dingilde lastik yok ve jant uyumu hatası var ise ağır kusurlu hallere geçecektir. Jantlarda da bu konu aynı şekilde geçerlidir. Jant hasarlı hatalı yanlış monte edilmiş veya uyumlu olmadığı taktirde muayene zamanında geçmenize engel olacaktır.

Koltuklar

Koltuklara dikkat edilmelidir düzgün monte edilmemiş koltuklar muayeneden geçmenize engel olacaktır. Hasarlı koltuklar değiştirilmelidir. Dayama mesnedi kırılmış olan koltuklar onarılmalıdır. Bir diğer ağır kusur ise gaz borularıdır atık gaz atan gaz borularına dikkat edilmelidir eskimiş ve paslanmış gaz boruları size engel olacağından dolayı değiştirmeniz gerekmektedir. Bu koşulları yerine getirdiğiniz taktir de muayeneden sağlıklı bir şekilde temiz onayı alacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 + twelve =