Motor Hararet Yaparsa Ne Yapmalı

Motor Hararet Yaparsa Ne Yapmalı - Motor Hararet Yaparsa Ne Yapmalı
Motor Hararet Yaparsa Ne Yapmalı

Motorun Hararet Yapmasına Neden Olan Durumlar

Motorun hararet yapmasına neden olan belli başlı durumlar vardır. Radyatör peteklerini tıkanması ya da bu peteklerin içerisinde bulunan suyun azalması bu durumlardandır. Vantilatörde bulunan kayışın kopması ya da gevşek olması, termostatın arızalanması, motor yağının azalması ya da motorun soğutma suyu kanallarının tıkanmış olması, aracın uygun devirde ve hızda kullanılmaması, otomatik fan adı verilen sistemin arıza vermesi motorun hararet yapmasına neden olan etkenlerdendir. Bunun dışında aracınızda bulunan ısı göstergesinde çalışmama gibi bir durum varsa bu ısı müşirinde bir arıza olduğunun göstergesidir.

Motor Hararet Yaparsa Ne Yapmalı

Aracınızın motorunda aşırı ısınma olursa öncelikle yapılması gereken işlem aracın durdurulmasıdır. Sonrasında ise aracın motorunun soğuması beklenmelidir. Kesinlikle soğutma suyu haznesini kapağını açılmamalı. Çünkü içerisindeki su 100 derecenin üzerine ulaştıysa bulduğu ufacık bir açıklıkta yüksek basınç yüzünden patlamaya neden olabilir. Aracın motoru soğuduktan sonra soğutma suyunu yenisiyle değiştirilmesi gerekmektedir. Bunun için özel bir suya ihtiyaç gerekmemektedir. İçme suyu tercih edilmesi yeterlidir.

Daha sonra aracın çalıştırılıp belli bir süre su ekleyerek beklemeli ve suyun devir daim etmesi sağlanmalı. Daha sonra aracınızın ısı göstergesinde bir anormallik yoksa araç kullanılabilir. Kısa bir süre sonra ısı göstergesinde yine bir artış söz konusu olursa bu üst kapak contasının yandığının göstergesidir. Bu durumda en yakın servise başvurulması yapılacak en sağlıklı işlemdir. Aksi takdirde bu araçta kalıcı hasarlar oluşmasına neden olabilir.

Motor Isındığında Yapılmaması Gerekenler

Aracın radyatörüne koyulacak su petek seviyesinin altına düşmemelidir. Koyulan su içilebilecek kadar temiz olmalıdır. Kış mevsimlerinde donmayı engellemek için radyatöre antifriz eklenir. Ancak motorun termostatı sökülmüş ise antifriz motoru gereğinden fazla soğutarak aşınmaları artırır. Bu durum da motorun verimsiz çalışmasına neden olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here