Lpg Taktırmanın Artıları Ve Eksileri

0
98

Lpg Taktırmanın Artıları Ve Eksileri

LPG Nedir?

Petrol gazının sıvılaştırılmış hali anlamına gelen LPG, propan ve bütan gazlarının karışımıdır. LPG’nin açılımı Liquified Petroleum Gas’dır. LPG ilk olarak 1810 yılında İngiltere’de kullanılmıştır. Üretim şekli, petrolün rafineride işlenmesiyle veya doğal gaz yatakları olmak üzere iki şekildedir.

LPG Arabalarda Nasıl Kullanılır?

LPG normal koşullarda gaz halde bulunur. Ancak sıvı halde ve basınç altında saklanabilmektedir. Bu özelliği sayesinde araçlarda depolanabilmektedir. Rengi ve kokusu yoktur. Herhangi bir kaçak durumunda fark edilmesi için kükürt bileşenleri ve merkaptanlar ile kokulandırılır. Benzinde de olduğu gibi, LPG’nin artı ve eksi yönleri mevcuttur.

LPG Taktırmanın Artı Yönleri

Benzin ve motorin fiyatlarındaki çok yükseliş, insanları daha ucuz olan ve motorlarda kullanılabilen yakıtlara yönlendirmektedir. Bunlardan en bilineni is LPG’dir. LPG arabalara rahatlıkla kullanılabilen ve benzinden çok daha ucuz olan bir yakıt türüdür. Hemen herkesin tasarruf için tercih ettiği bir seçenektir. Ekonomik tasarruf sağlamakla birlikte, LPG temiz ve bir yakıt olduğundan motor yağını sulandırmaz. Motor yağı değişimini uzatır. Motorun içerisindeki yanma kısımlarını kirletmez. Motoru temiz tutarak motorun ömrünü uzatır. Benzinli araçlarda olduğu gibi, yanma sırasında kükürt açığa çıkarmaz, bu sebeple doğayı korumaya yardımcı olur. LPG, benzinden daha az sıcaklıklarda buharlaşma özelliğine sahip olduğu için, yanma odasında havayla çok iyi karışarak tam yanma sağlar. Bujilerde ve yanma odalarında kuruntu oluşturmaz.

LPG Taktırmanın Eksi Yönleri

LPG ile çalışan araçların motorları, benzinli çalışan araçlara göre yüzde 15 – 20 oranında daha çok ısınmaktadır. Bunun nedeni LPG’nin benzine göre daha düşük ısılarda tutuşmaya meyilli olmasıdır. Benzinden daha çabuk tutuşan bu maddenin, motor içerisinde daha farklı davranışlar sergileyeceği göz ardı edilmemelidir. Bu durum daha düşük sıcaklıklarda çalışması istenen motorlarda uzun vadede sıkıntılar yaratabilir. LPG’nin ıslatma ve yapılanma özelliğinin olmaması, motoru fazla ısıtması subap altlarında yanmaya neden olur. Bu yanma zamanla subap altlarında kurum oluşturur ve subapların düzenli çalışmalarını etkiler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

one × three =