Kış Lastiği Ve Yaz Lastiği Arasındaki Farklar

0
88

Kış Lastiği Ve Yaz Lastiği Arasındaki Farklar

Araba lastikleri özel ilgi alanınız ya da uzmanlık alanınız değil ise, yaz lastiği ve kış lastiği arasında ki farkları anlamanız pek mümkün olmayacaktır. Şimdi sizlere yaz lastiği ve kış lastiği arasında ki farkları anlatalım.

Kış Lastiklerinin Özellikleri Nelerdir?

Yaz lastiklerine nazaran belli ölçüde kış lastikleri, daha az sıcaklıklarda esnekliğini ve filexible yani yumuşaklığının korumasını sağlayan hususi bir kauçuktan üretilmiştir. Bu nedenden dolayı kış lastikleri daha soğuk, ıslak, karlı ve buzlu zeminlerde üst düzey performans sergilemektedir. Kış lastiğinin yan taraflarında diğer bir adıyla yanak kısmında yer alan “M+S” çamur ve kar (“Mud and Snow”) anlamlarını ifade etmektedir. Fakat bu işaretlemeler lastiğin kullanımı ile alakalı ya da performansı ile alakalı bilgi vermediğinden bu işaretlemeye sahip olan her lastik, kış lastiği sayılmamaktadır.

3PMSF işareti “3 Zirve-Dağ-Kar Tanesi” (3 Peak Mountain Snow Flake) anlamlarına gelmek ile birlikte bu lastiğin tam manasıyla kış lastiği olduğu ve lastik performansının tamamıyla kış şartlarına uyduğunu göstermektedir. Bu işaretleme sembolü işaretin bulunduğu kış lastiğinin resmi bir şekilde onaylı olduğunun da kanıtıdır. Kış mevsimlerinde sadece 3PMSF bu işaretin bulunduğu lastiklerin kullanımının uygun olduğu tavsiye ediliyor.

Kış Lastiği Hangi Hava Şartlarında Kullanılmalıdır?

Ortalama olarak hava sıcaklıkları gece ve gündüz hemen hemen +6 derecenin altına düştüğü takdirde kış lastiklerinin kullanılması güvenlik açısından önemli olduğunu vurguluyoruz.

Yaz Lastikleri Hangi Hava Koşullarında Kullanılmalıdır?

Üst düzey bir performans ve güvenli bir yolculuk için, hava sıcaklıkları ortalama olarak gece ve gündüz +7 derecenin üstünde olduğu takdirde yaz lastiklerinin tercih edilmesinde bir mahsur görülmemektedir. Hava sıcaklığı +7 derecenin üstünde iken yaş ya da kuru asfaltta daha kısa fren mesafesi ile yavaşlamayı ya da durmayı ve asfaltın üstünde üst düzey bir yol tutuşu sağlar.

Hava şartlarına uygunluk derecesine göre yaz lastiği veya kış lastiği tercih etmenizi tavsiye ediyoruz hem güvenlik hem yakıt tasarrufu için.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 − 5 =