İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
74

İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler- Günümüz şartlarında otomobil sahibi olmak hem zor hem de kolaydır. Her gelir düzeyine ve beklentiye göre otomobil bulmak oldukça kolay olmakla beraber temiz ve sizi üzmeyecek otomobil bulmak zor olabiliyor. İkinci el otomobil alırken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar vardır.

İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ikinci el otomobil alirken dikkat edilmesi gerekenler 683x1024 - İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dizel mi Benzinli mi Alacaksınız?

İkinci el otomobil alırken ilk olarak belirlemeniz gereken husus, dizel mi yoksa benzinli mi otomobil almanız olacaktır. Dizel motorların çalışma sistemi ile benzinli motorların çalışma sistemi aynı değildir. Günümüzde her ne kadar benzin ve motorinin litre fiyatları birbirine yakın olsa da dizel araçlar tercih sebebi oluyor. Kısa ve öz bir tavsiye vermek gerekirse, eğer yılda 20 bin km ve üzeri yol yapıyorsanız, yakıt tasarrufu için dizel araç seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Fakat yaptığım kilometrenin bir önemi yok, daha sessiz ve temiz bir araç istiyorum derseniz burada benzinli araçlar devreye giriyor.

Alacağınız Aracın Kilometresi ve Yaşı

Alacağınız aracın benzinli mi yoksa dizel mi olduğuna karar verdikten sonra alacağınız otomobile ne kadar süre bineceğinize karar vermeniz gerekecek. Eğer uzun yıllar binmek istiyor ve satarken çok fazla zarar etmek istemiyorsanız, kilometresi düşük araçlar bulmanız gerekecektir. Bunu bir örnekle açıklamak daha mantıklı ve doğru olacak. Dizel motorlu araç almaya karar verdiniz ve bulduğunuz aracın kilometresi 150 binin üzerinde. Bu ilk başlarda sorun olmayacaktır fakat bu araca 5 – 10 sene arası aktif olarak kullandığınızı varsayarsak, kilometresi bir hayli artacak ve size bakım maliyeti açısından oldukça pahalıya mâl olacaktır. Bir de bunun satışı var, ikinci el otomobil satışında aracınıza müşteri bulmak zor olabilir.

Eğer benzini bir araç alacaksanız üstte yazılanlar sizin için geçerli olmayabilir. Benzin motorlu araçların motor ömrü daha uzun ve bakım maliyetleri daha düşük olduğu için alışta ve satışta zarar etmeyebilir, sessiz ve kilometreyi düşünmeden korkusuzca aracınızı kullanabilirsiniz. Ayrıca alacağınız araç dizel veya benzin fark etmez, yaşı ile kilometresinin orantılı olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu durum pek önemli değil fakat 1 yaşındaki aracın kilometresinin 200 bin veya üzeri olması da normal bir durum değildir.

Oto Boya – Değişen – Kaza Durumu

İkinci el otomobil alırken, en çok dikkat edilen ve düşünülen konu araçlarda boya, değişen ve kaza durumlarını öğrenmektir. Aracın kazası var mı yok mu diye öğrenmen için Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom için PLAKA yazıp 5664’e mesaj gönderebilirsiniz.

Alacağınız otomobilin boya ve değişen durumu için ustanızı yanınızda götürüp baktırabilir veya sanayiye götürüp neresine baktırmak istiyorsanız ilgili ustayla görüşebilirsiniz. Fakat tüm bunlarla uğraşmak istemez ve detaylı bir rapor almak isterseniz, genellikle her şehirde bulunan oto ekspertize götürebilirsiniz. Oto ekspertiz, aracınızda boya, değişen ve kaza olup olmadığını, kilometrenin orijinal olup olmadığını, lastiklerin yaşından süspansiyonların durumuna kadar her şeyi detaylıca size rapor ediyor. Ortalama ücret 150 – 500 TL aralığında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz