Fren Tutmazsa Araç Nasıl Durdurulur?

Bu gibi durumlarda öncelikle yapılması gereken sakin ve soğukkanlı olmaktır. Nitekim sizin kontrolünüzden çıkan ve sonucunun nereye varacağını bilemediğiniz bir durum söz konusu olacaktır. Bu bakımdan öncelik sakin olmaktadır.

Fren Sistemi Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Bilindiği üzere kısaca özetlemek gerekirse fren araçlarda en çok kullanılan ve sağlam olmazsa ciddi kazalara sebep olan bir aksamdır. Bir aracın belki de en önemli parçalarından biridir. Pedaldan basıldığı anda fren hidroliği devreye girer ve pistonu iterek balataların diski sıkarak aracın frenlemesini işlenebilir hale getirir.

Fren Tutmazsa Araç Nasıl Durdurulur?

En bilinen ilk yol seri bir şekilde fren pedalının pompalanmasının denenmesi gerekir. Lakin bu pompalama işlemi işe yaramadıysa öncelikle kendinizi ve varsa araçtakileri bu durum hakkında bilgilendirip alabilecekleri güvenlikleri belirtiniz. Sonrasında izlenecek yol hiç şüphesiz El freni olacaktır. Çünkü bazı araçlarda el freninin belli aralıklarla çekilmesi fren stabilizasyonunu sağlayabilir.

Lakin bu yol bazı araçlar için yüksek risk taşımaktadır. Çünkü yüksek hızda seyreden bazı model araçlarda bu yolun denenmesi takla atma riskini de beraberinde getirir. Bunun sebebi el freni diskinin bazı araçlarda bağımsız olarak çalışmasıdır. Yani el freni arka tekerlekleri bağımsız olarak kilitler böylece farklı zamanda kilitlenen arka tekerler aracı sizin kontrolünüzden tamamen çıkarıp dengesiz frenleme ile umulmadık bir kazaya sebebiyet verebilir. Bu belirtilen yol genellikle düşük hızda denenebilir.

Risk açısından bakıldığında araç yüksek hızda bu yol ile kaza yapabilme ihtimalinin yüksek olmasından dolayı çok sağlıklı bir uygulama olmayacaktır. Akabinde izlenebilecek yol ise elbette ki motor frenidir. Bu uygulama aracınızı yüksek hızlarda bile kullansanız sizi önemli ölçüde yavaşlatacaktır. Motor freninin kullanımı ise sırasıyla vites düşürülmesidir. Bu uygulamanın az da olsa yağ yakmasına sebebiyet verecek olsa da bu motora zarar verecek bir durum değildir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

7 − six =