Araçlarda Lastik Hava Basıncının Önemi

0
102

Araçlarda Lastik Hava Basıncının Önemi

Birçok ulaşım aracı var. Otomobil, motosiklet, bisiklet, karavan, arazi araçları daha birçok araç, bunlar çok çeşitli araçlar olarak dursalar da hepsinin ortak bir noktası var lastik. Her durumda, hangi araç olursa olsun güvenli ve konforlu bir sürüş için lastik hava basıncı araç için çok önemlidir.

‘Lastikte Doğru Hava Basıncı’ gibi çalışmalar yapan lastik şirketlerinin ortaya koyduğu sonuçlara göre yaklaşık olarak araçların yüzde 22’sinin hava basıncı doğru olmayan bir basınç düzeyinde yani tehlikeli bir durumda. Bunun yanı sıra Türk araç sürücüleri doğru hava basıncı konusunda diğer sürücülere nazaran daha bilinçli.

Doğru Hava Basıncı Neden Önemli?

Lastik hava basıncı doğru olması gereklidir. Çünkü bu doğru basınç seviyesi, aracın güvenliği, yakıt tasarrufu ve uzun ömürlü bir kullanım için önemlidir. Lastik hava basınç seviyesinin olması düzeyden çok fazla ya da daha az olması aracın yol tutma performansını ve dayanıklılığını olumsuz anlamda etkiler iken bu durum aynı zamanda tehlikeli kazara yol açabilir. Olması gerektiğinden daha az olan lastik hava basıncının aracın yola tutunmasını zorlaştırırken, Şoförün araca hükmetme kabiliyetini azaltmaktadır. Bunların yanı sıra ıslak yolda aracın fren performansını düşürür, lastiğin fazlaca ısı kazanmasından dolayı patlama riski artar. Ve bunların ortaya çıkması da ciddi kazaların meydana gelmesi riskini ortaya çıkarır.

Düşük Hava Basıncı Neden Tehlikeli?

Lastiklerde doğru hava basıncı olmaması her türlü tehlike arz ederken, düşük hava basıncının da lastiğin fazlaca esnemesine sebep olacak ve ısınacak ve zeminle temasında performans düşüklüğü olmasına neden olacak. Bunun sonrasında da aracın yol tutuşu düşecektir. Düşük basınç seviyesindeki lastikler yaş asfaltta lastiğin zemin ile temasını kaybetmesi sonucu daha büyük sorunlara yol açar.

Görüldüğü gibi araçlardaki hava basıncı birçok şeye sebep olabiliyor, Araçların bakımlarını zamanında yapılması güvenliğiniz ve araç ömrü için önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen + 20 =