Aracımıza Kışın Antifiriz Koymazsak Ne Olur?

0
94

Aracımıza Kışın Antifiriz Koymazsak Ne Olur?

Antifiriz ülkemizde dört mevsim yaşandığından motorlu taşıtlar için olmazsa olmazlardandır. Aracınıza dört mevsim olmasa da yazlık ve kışlık olmak üzere yıl içerisinde mutlaka iki kez bakım yaptırmanız gerekmektedir.

Motorlu taşıtlarda bulunan soğutma sistemi su ve radyatör gibi diğer dolaşım elemanlarıyla sağlanmaktadır. Aracın soğutma sistemindeki su yaz aylarında sorun teşkil etmemektedir. Ancak soğutma sistemindeki su, kış aylarında özellikle hava sıcaklıklarının 0 derecenin altına düşmesi durumunda fiziksel özelliğinden dolayı donmaktadır.

Su Donarsa Araca Nasıl Zarar Verir?

Su sıvı olduğundan sıcaklığın 0 derecenin altına düşmesiyle birlikte donarak sıvı halden katı hale geçmektedir. Su katı hale geçtiğinde hacmi de artacağından bulunduğu kaba basınç uygulayarak zarar verecektir.

Kış Mevsiminde Araca Antifiriz Koymazsak Ne Olur?

Yaz bitti ve kış geldi, sıcaklıklar eksilere kadar düştü, siz aracınızın soğutma suyuna antifiriz koymadınız, sadece su ile kışa girdiniz. Sıcaklıklar eksilere düşünce motoru soğutan su donmaya başlayacak ve fiziksel özelliğinden dolayı hacmi genişleyecektir. Hacmi genişleyen su bulunduğu kaba kuvvetli bir basınç uygulayarak kabın kırılmasına çatlamasına sebep olacaktır. Motorlu araçlarda bu durum için blok çatlaması ifadesi kullanılmaktadır. Söylemde basit olsa da motorlu araçların tamiri bu aşamada oldukça maliyetli ve zaman alıcı olacaktır.

Ne Kadar Antifiriz Koymalıyız?

Öncelikle miktarı belirlemek için ölçüm yapan cihazlar vardır bu cihazla ölçüm yaparak araç soğutma sistemindeki suyun donma derecesi ölçülerek yeterli miktarda antifiriz konulur. Bu yaşadığınız bölgeye göre de farklılık göstermektedir. Yaşadığınız bölge -40 kadar düşüyorsa motor soğutma suyu bu derecenin üstünde olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Hangi Antifirizleri kullanmalıyız?

Öncelikle kullanacağımız antifiriz araç için üretilenlerden olmalıdır. Piyasada güneş enerji sistemleri gibi sistemlerde kullanılan antifrizler motorlu araçların soğutma suyunda kullanılmamalıdır. Bu tür antifirizle araç motor suyunda yosun oluşumuna sebep olarak; aracın kalorifer ve radyatör sisteminde tıkanmalar oluşturacaktır. Antifiriz alırken mutlaka araç için olanı, bilinen markaları tercih etmenizde yarar vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seventeen + 19 =