Arabalarda Yakıt Tüketimi Nasıl Azaltılır?

0
103

Arabalarda Yakıt Tüketimi Nasıl Azaltılır?

Arabalarda Yakıt Tüketim

Günümüzde benzin fiyatlarının 5 Türk Lirası’nı geçmesi, yakıt tüketimi için araç kullanıcılarına önlemler almalarını kaçınılmaz hale getirmiştir. Benzin fiyatlarını değiştiremeyeceğimiz için, bu pahalılık “araba en az nasıl yakıt tüketir?” sorularını sormamıza neden olmuştur. Arabanızın nasıl daha az yakıt yakarak, çok uzun mesafe gidebileceği püf noktaları tabii ki de vardır.

Arabaya Az Yakıt Yaktırma Püf Noktaları Nelerdir?

Araba motorlarının düzenli yağlanması ve gerekli bakımlarının yapılması öncelikle çok önemlidir. Yoksa yağsızlıktan dolayı motor içi parçalar sürtünmeden doğan hasarlardan güç düşmesine neden olabiliyor. Bu güç düşmesi bizim daha gaza basmamıza ve motorun daha çok yakıt tüketmesine neden olmaktadır. Ayrıca bujilerin bozuk ayarsız ve kirli oluşu, lastik havalarının yetersiz olması yakıt tüketimini artıran nedenler arasındadır. Karbüratörün ayarsız ve kirli olması, jikle kelebeğinin açılıp kapanmasındaki sıkıntılar da yakıt tüketimini olumsuz etkilemektedirler.

Motoru Isıtmak İçin Rölanti Kullanmayın

Motoru çalıştırdığımız zaman rölantide ısınması için beklenilmemelidir. Araba çalıştırılıp yola çıkıldığı zaman, 1 km geçtikten sonraki yakılan yakıt, 3 dakika rölantide yakılan fiyata eşit olmaktadır. Rölantide dakikalarca bekleyip yakıt israfı yapmak yerine motor çalıştırılıp hemen yola çıkılmalıdır.

Otomobildeki Ağırlıkları Azaltın

Aracın içerisindeki ağırlıklar arttıkça, araba ilerlemek için daha da zorlanacaktır. Bu durumda daha çok benzin harcayarak yakıt tüketimini artıracaktır. Mümkün olduğu kadar az eşya bulundurun ve kimsenin bilmediği bir şey olan deponuzu asla tam doldurmayın. Dolu depo da arabaya ağırlık yapmaktadır.

Yakıt Tüketiminde Vitesin Önemi

Birinci vites arabanın ilk kalkış anını gerçekleştirmesi için tasarlanan bir vites türüdür. Bu yüzden birinci vites sadece kalkış anında kullanılmalıdır. Aksi takdirde çok fazla yakıt tüketimine neden olacaktır. Ayrıca vites geçişleri arabanın en verimli devirlerinde yapılmalıdır. Erken veya geç vites geçişleri motoru zorlayacağından yakıt tüketimini artırır. Bu ideal vites geçiş devirleri arabalara göre değişmektedir. Bunun için arabanın kataloğuna bakılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

seven − 4 =