Araba Motor Temizliği Nasıl Yapılır?

Araba Motor Temizliği Nasıl Yapılır - Araba Motor Temizliği Nasıl Yapılır?
Araba Motor Temizliği Nasıl Yapılır?

Günlük hayatta kullanılan araçların iç ve dış temizliğine özen gösterilir. Araçların görünmeyen bölümü olan motor temizliği ise pek çoğunuzun aklına bile gelmez.

Gelişen teknoloji ile üretilen araçların temizliğine çok daha fazla dikkat edilmelidir. Araç motorunu su ve deterjan ile temizlemek eski model araçlarda sorun yaratmasa da, yeni araçlardaki elektronik sistem dolayısıyla araçta büyük ölçüde hasar oluşturabilir. Maliyeti yüksek ve onarılması zor hasarlar karşınıza çıkabilir. Bu nedenle araç motorunuzu direk su ve deterjan ile yıkamayınız yıkanmasına müsaade etmeyiniz. İşin ehli olan oto kuaförler ile motorunuzu temizletebilirsiniz. Motor temizliği çok pahalı bir işlem olmamak ile birlikte, yeterli bilgiye sahipseniz kendinizde temizleyebilirsiniz.

Motor Temizliği Nasıl Yapılır?

Aracınızın markası, modeli ve yaşı fark etmez. Temizlik yapılacak aracın motoru kesinlikle soğuk olmalıdır. Motor temizliğini eski diş fırçası, penye gibi (suyu içine çeken) bez, yağ çözücü, pas sökücü, ısıya dayanıklı bant, eldiven ve üstübü ile yapabilirsiniz. Üstübü sıvıyı yüksek emme gücüne sahip, 0 pamuk ipliğidir. Motor temizliğinde ıslanmaması gereken kısımlarda üstübü ile müdahale ederek daha fazla ıslanmasını engelleyebilirsiniz. Isıya dayanıklı bant ile motorun durumuna göre açıkta olan kabloları sararak koruyabilirsiniz.

Araç LPG li ise ecu soket uçları mutlaka su geçirmeyecek şekilde sarılmalıdır. Yukarıda belirttiğimiz temizlik maddeleri sprey formda olsa da en küçük aralıktan sızarak araba da ciddi hasarlar oluşturabilecek ürünlerdir. Bu nedenle açıkta olan yerler motor temizliğine başlamadan kapatılmalıdır. Bütün aksamları koruma altına aldıktan sonra parça parça temizlemek iyi sonuç verecektir. Yağlı kısımların temizliği kolay olmayacağından yağ çözücü uygulayıp, başka parça temizlenebilir. Diş fırçası yardımı ile yağlı ve paslı yüzeyleri temizleyebilirsiniz. Kullanılacak pas sökücünün yağlamalı özellikte olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede su ile durulamak zorunda kalmadan parçalarınızı sıvı çekme özellikli bez ile kurutabilirsiniz.

Yağlı kısımlar kayış etrafında olacağından yağ sökücü spreyi kayışlara sıkmamanızı öneririz. Bu tarz spreyler lastik maddeleri çürütebileceğinden dikkat edilmelidir. Kolay olduğu kadar zor bir temizliktir motor temizliği. Aracın performansını yükseltmek isterken hasarda verilebilir. Bu yüzden çok dikkat edilmeli ve yeterli bilgiye sahip olunmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here