Paris Neden Modanın Kalbi?

0
342

Paris Neden Modanın Kalbi?

Paris Neden Modanın Kalbi 1024x683 - Paris Neden Modanın Kalbi?

Paris’in Tarihi?

Paris’in geçmişi M.Ö. yıllara kadar gidiyor. Julius Ceaser bölgeyi M.Ö. yıllarda Roma topraklarına bağlamıştır. 250 yılında da Hristiyanlık kabul edilmiştir. 15. Yüzyılda Rönesans Paris’i etkisi altına almıştır. Günümüzün Paris’ini oluşturan yapılar bu dönemde inşa edilmiştir. 17. Yüzyılda 14. Louis tahta geçmiş ve Paris yeni yapılanmaya başlanmış. 17 Temmuz 1789 Meşhur Fransız Devriminin başladığı tarih. Dönemin kralı 16. Louis giyotinle idam edilmiştir. Bu tarihten sonra Cumhuriyet ilan edilmiştir. Cumhuriyet’in ilanı ile Napolyon kendini imparator etmiştir. 19. Yüzyıla geldiğimizde Eugene Haussmann diye bir şehir planlayıcısı çıkıyor. Paris’in bu modern görünümünü vermede ki en önemli kişilerden birisi olan Haussmann Paris için çok önemli biridir.

Paris Neden Modanın Kalbi?

Paris’i modanın kalbi yapan birçok etken bulunmaktadır. Bunlardan ilki geçmiş yıllara dayanan şehir planı, Fransız İhtilali ile gelen Cumhuriyet çok etkili olmuştur. Paris’te moda geçmiş yıllarda sadece sarayda sınırlı kalmıştır halka geçememiştir. O dönemlerde halk İtalyanların burjuvalara hitap eden ürünleriyle karşılaşmıştır ama halk fakir olduğundan ürünleri almaya ekonomileri yetmemiştir, yerli üretime geçmeye karar vermişlerdir. O dönem bu üretimlerle halk yeni terzilerle tanışmıştır. Bu terzilerden en önemlisi Charles Worth’dur. O dönem oğullarıyla birlikte terzi dükkanı açan Worth, Paul Poiret’i işe almıştır.

Modanın temellerinin Paris’e atılmasını sağlayan bu terziler ve tasarımcılar yaptıkları ürünler moda akımını başlatmasına önderlik etmiştir. 1900’lü yıllarda oluşan bu olgu dergiler, gazeteler yoluyla tüm Dünya’ya yayılmıştır. 1950’lere gelindiğinde artık Paris Dünya tarafından moda şehri olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Paris’i bu kadar özel kılan orada yaşayan ünlü terziler, yaratımcılar, stilistler değildir. Paris’in modanın kalbi yapan yine şehrin kendisi olmaktadır. Şehirde bulunan mistik güç birçok sanat adamını etkilemiştir ve hepsi birer Paris aşığı olmuşlardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz