Güncel Modayı Kim Belirler?

Güncel Modayı Kim Belirler 1024x682 - Güncel Modayı Kim Belirler?

Çeşitli şeylerin hangi otoriteler tarafından yönetildiğini herkes bilmektedir. Örneğin uzay denilince herkesin aklına NASA gelir. İnsanların en büyük meraklarından biri de giydikleri giysilerin, ayakkabıların, taktıkları takıların moda akımını kimin belirlemekte olduğudur. Bunun bir otoritesi olup olmadığı herkesin kafasında kocaman bir soru işareti olarak duruyor.

Modayı Belirleyen Film Yıldızları Veya Pop Starlar Mı?

Şov camiasında göz önünde olan insanların giydikleri taktıkları şeyin modayı belirlediğini düşünmektedir çoğu insan. Ama insanların göz ardı ettiği bir şey vardır ki bu sahnedeki veya göz önündeki insanları sahne arkasında giydiren, hazırlayan büyük moda organizasyonları vardır.

Moda Organizasyonları

Moda organizasyonları Intercolor ve Uluslararası Moda Federasyonudur. İşte modayı belirleyen kurumlar bunlardır. İşin ilginç yanı ise bu kurumlar modayı yıl öncesinden belirlerler. Yani günümüz güncel modası aslında iki yıl öncesinden hazırlanıp gün yüzüne çıkmayı bekler. Moda belirlerken öncelik kumaş seçimidir. Örneğin eğer içinde bulunduğunuz 2018 yılında pamuk fazlaysa kullanılacak ürünlerin kumaşı pamuk olarak belirleniyor. Kumaş içeriği belli olduktan sonra sıra renge geliyor. Burada ise devreye Uluslararası Renk Komisyonu olan Intercolor giriyor. Elbette ki bu kadarla bitmiyor sıra profesyonel toplum mühendislerine geliyor, onlar da dünyadaki savaş, açlık, hava durumu, deprem gibi gelişmeleri takip ediyor ve insan üzerindeki etkilerini araştırıyorlar. Tüm bu bilgiler ışığında moda belirleniyor. Elinde gelecek sezonun moda bilgisi olan modacı ve moda evleri başlıyor tasarım yapmaya…

Markalar yaptıkları tasarımları insanlara tanıtmak ve ön plana çıkarmak için film yıldızları, pop starlar ve müzisyenleri kullanıyorlar. Milyonlarca dolarlık defileler ve reklam yapıyorlar. Ancak ne olursa olsun istediğini giyme hakkı yani son karar kullanıcıda oluyor. Yani onlarca çalışma, emek, reklamlar size bir ürünü beğendirebilmek için ama siz her şeyi göz ardı edip beğenmedim deme hakkına sahipsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here