Alış-Veriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz - Alış-Veriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnsanların doğal yapısın da olan alışveriş her daim ihtiyaç duyulan bir tüketici hakkıdır. Alışverişe çıkılmadan önce kesinlikle ihtiyacımız olanlar belirlenmelidir ve gerekiyorsa listeleme yapılmalıdır. Planlama yapılmadan alışverişe çıkılmamalıdır. Çünkü istekler ve ihtiyaçlar sonsuzdur. Sınırlı kaynak sonsuz ihtiyaç olduğundan bu arada ki dengenin kurulması gerekmektedir. Kesinlikle alışverişe gidilmeden ön bilgi alınmalıdır. Bu sayede satın alınacak ürünün kalitesi ve piyasada ki çeşitleri kullanım ve bakım özellikleri de öğrenilmiş olunur. Son yıllar da her ne kadar kredi kartıyla alışverişler artmış olsa da alışveriş sonucun da canımızın sıkılmaması için limit koymalıyız. Koyulan limit tutarının minimum seviye de kalmasına özen gösterilmelidir. Koyulan tutarın üzerinde para veya kart limitinin yanınız da olmamasına özen gösterilmeli.

Marka takıntısı olan kişiler yeni çıkan ürünü almak yerine zaman içerisin de alışverişe çıkmadan önce fiyatları takip etmelidir. Marka takıntısı olan kişiler önceden resmi sitelerden araştırma yapıp indirim oranlarını görmelidir. Mağaza önüne gidildiğin de vitrinde ki indirim oranlarına inanılmamalı araştırma yapılmalıdır. Yapılan alışveriş planlamasın da haftalık, aylık ise öncesinde dolapta ki malzemelerin yeterlilik durumuna ve son kullanma tarihine bakılarak hareket edilmelidir. Moda tutkunu iseniz dikkatli alışveriş yapılmalıdır. Yapılacak alışverişte neyin ne kadar alınacağını ve miktarını ayarlamamıza sebep olur. Yapmış olduğumuz planlama ile israfı ve tasarruf yapmamızı sağlar. Alışverişe gidilmeden önce dolapta bulunan kıyafetler de kontrol edilip neye ihtiyaç olduğu konusun da tam bir karar verilmelidir. Fazla yapılan alışveriş sonrasın da gelecek alışverişiniz için maddi olarak sizin sıkıntıya sokacağından yapılamaya bilinir ve eksik kalmanıza sebep olabilir.

 Alışverişe Çıkmamanız Gereken Dönemler

Alışverişe çıkmadan önce kesinlikle adet döneminizi den gelip gelmediğine bakın ve bu dönemler de alışverişe çıkmaktan kaçının. Bu dönem de vücutta oluşan şişkinlikler sonucu alınan kılık kıyafet o an normal bedenle uyuşmayacağından kendi bedeniniz dışın da alacağınızdan bir süre sonra kullanılamayacaktır. Bu durum israfın sebebi olmuş maddi olarak gereksiz kullanım yapılacaktır. Özellikle alışveriş yapılacak günler ve saatler çarşı ve dükkânların sakin olacağı zamana denk getirilmelidir. Sıcak havalar da bu sürecin devam edeceği saat aralığını dikkatli belirleyin. Alınacak ürünleri denenmesi için gireceğiniz kabinler sizleri sıkıp sıcakta olduğu takdirde bunaltacaktır. Mağazada ki indirim dönemine de denk geldiyseniz sıcaktan daha da bunalacak ve aldığınız kıyafetleri sadece beden olarak seçip denemekten vazgeçebilirsiniz bu durum alışveriş sonlandığın da sizi üzebilir. Genellikle alışverişinizi kalabalık günlere denk getirilmemeli ve bu duruma özen gösterilmelidir.

 Alışverişe Gitmeden Kendimizi Sorguladığımız Sorular Nelerdir?

Alışverişte satın alacağıma ürüne gerçekten ihtiyaç olunup olmadığı. İhtiyaçlarıma yeterli olundu mu alışverişte. İhtiyaca uygun kaliteli ürün seçimi yapıldı mı, malın satın alınan kısmı bize ne kadar yararlı oldu bu gibi soruların cevabı alınmalıdır.

Alışveriş yapmadan önce kullanılan maddi kaynak evin maddiyatından gideceği için tasarruf ve israf çok net ayarlanmalıdır. Bayanların alışveriş tutkusu ve kendini tutamaması çok açık ve nettir. Alışveriş yapmadan önce evde ki eşten ya da yakınınızdan listeleme konusun da yardım isteyebilir bu durum da kendi öz eleştirimimizi yapmalı ve kendimizi kandırmamalıyız.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here